Wielki strajk nauczycieli. Choć dziś egzaminy

Wielki strajk nauczycieli. Choć dziś egzaminy

Fot. Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr

Portugalscy nauczyciele protestują przeciwko oszczędnościom w systemie oświaty. Akurat dziś egzaminy końcowe w szkołach ponadgimnazjalnych zdaje około 75 tys. uczniów.

Nauczyciele protestują zwłaszcza przeciwko zmniejszaniu kadry w szkołach i wydłużeniu pensum z 35 do 40 godzin tygodniowo, co zostało zapisane w rządowych planach oszczędnościowych.

Do strajku doszło po sobotniej manifestacji w Lizbonie, w której wzięło udział, według związków zawodowych, około 50 tys. nauczycieli.

Przeprowadzenie strajku w dniu egzaminów okazało się koniecznością, gdyż odkładanie walki do września nie ma sensu, ponieważ jeśli teraz nie podejmiemy działania, to tysiące nauczycieli stracą miejsca pracy - powiedział sekretarz generalny krajowej federacji nauczycieli Fenprof, Mario Nogueira. Dodał, że strajki w lipcu i sierpniu są niemożliwe ze względu na wakacje.

Według niego nauczycielskie organizacje są gotowe do rozmów z władzami. Minister oświaty Nuno Crato, który oskarżył strajkujących, że biorą uczniów jako zakładników, odmówił wcześniej odroczenia egzaminów, o co apelowali nauczyciele. Uznał, że byłoby to niebezpiecznym precedensem.

- Mamy rząd zdecydowany na zniszczenie szkolnictwa poprzez uderzenie w jego zasadniczy filar, nauczycieli - powiedział Nogueira, dodając, że na strajk nauczyciele zdecydowali się w obliczu arogancji i braku elastyczności ze strony władz.

Dziś rano uczniowie mieli zdawać egzamin z portugalskiego i łaciny.

Po odrzuceniu w kwietniu przez trybunał konstytucyjny wielu z zaplanowanych środków oszczędnościowych, rząd Portugalii przyjął kolejny plan ograniczenia wydatków. Przewiduje on m.in. zmniejszenie budżetu wszystkich ministerstw i wzrost składek na ubezpieczenie społeczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia naciska na Portugalię. Tym razem...
Komisja Europejska ma nadzieję, że po uchyleniu przez portugalski sąd konstytucyjny części ustawy budżetowej rząd w Lizbonie szybko przedstawi alternatywne propozycje oszczędności.
Tak portugalscy nauczyciele walczą o swoje
Zainicjują dziś tydzień żałoby i walki profesorów. Sprzeciwiają się cięciom budżetowym i reformom, które nakładają na nich nowe obowiązki.
Kolejny kryzys w strefie euro przez cięcia
Portugalska koalicja rządowa drży w posadach. Wszystko przez kolejne antykryzysowe cięcia, zapowiedziane przez premiera Pedra Passosa Coelho.
strajk, oszczędności, kryzys, nauczyciele, oświata, portugalia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie