Walka z AIDS: Jest w krajach najbiedniejszych

Walka z AIDS: Jest w krajach najbiedniejszych

Fot. FlashStef/CC/Flickr

Rekordowe 8 mln ludzi będących nosicielami wirusa HIV i mieszkających w najbiedniejszych krajach świata otrzymało w zeszłym roku leki mogące ocalić im życie. Stale zmniejsza się liczba zarażeń HIV wśród dzieci - ogłosiło ONZ w raporcie o AIDS.

Raport został opublikowany na kilka dni przez rozpoczęciem największej światowej konferencji o epidemii HIV/AIDS w Waszyngtonie. Świat zasługuje na przyszłość bez nowych zakażeń HIV, bez dyskryminacji i bez śmierci w wyniku AIDS - napisał w raporcie Michel Sidibe, dyrektor generalny Programu ONZ na rzecz walki z AIDS (UNAIDS).

Obecnie szacuje się, że na świecie jest około 34,2 mln ludzi będących nosicielami HIV, z czego około 2,5 mln zakaziło się wirusem w zeszłym roku. Na choroby związane z AIDS zmarło w 2011 r. około 1,7 mln ludzi. W porównaniu do roku 2010 odnotowano nieznaczny spadek liczby zakażeń i zgonów.

W zeszłym roku wzrosła za to liczba zakażonych wirusem w krajach o niskim i średnim dochodzie, którym podano leki antyretrowirusowe. Terapia ta może znacząco wydłużyć życie chorych i podnieść jego komfort. W roku 2011 terapii poddano ponad 8 mln ludzi, podczas gdy w 2010 - 6,6 mln. Według raportu do roku 2015 osiągnięty powinien zostać cel ONZ objęcia leczeniem 15 mln nosicieli wirusa HIV z najbiedniejszych rejonów świata.

Czytaj więcej Zaskakujący efekt kryzysu finansowego Światowa Organizacja Zdrowia zamknęła 2011 rok planowanym deficytem w wysokości 50 milionów dolarów. Zwiększony dostęp do leczenia może pomóc nie tylko już zarażonym osobom. Jak pokazują badania, wczesne leczenie tych osób może zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa na inne osoby.

Ważnym celem w walce z HIV/AIDS jest wyeliminowanie zakażeń wirusem wśród dzieci, w tym przenoszenia wirusa w czasie przez ciężarne matki.

Około 330 tys. dzieci, czyli o 24 proc. mniej niż w roku 2009, zostało zarażonych wirusem HIV w 2011 r. Prawie 60 proc. z 1,5 mln zakażonych ciężarnych kobiet z krajów najbiedniejszych podano w zeszłym roku leki zmniejszające ryzyko przeniesienia przez nie wirusa na ich dzieci.

Czytaj więcej w Money.pl
Opublikowali zdjęcia prostytutek z wirusem HIV
Zatrzymano i skontrolowano około 100 kobiet. Do placówek służby zdrowia zgłaszają się pierwsi przestraszeni klienci tych pań.
Lek przeciwko HIV dobry i na malarię?
Z badań przeprowadzonych w Ugandzie wynika, że terapia antyretrowirusowa wspomaga działanie leków przeciwko malarii.
Rośnie liczba zakażeń HIV. W Polsce
Rośnie liczba zakażeń HIV na Mazowszu - alarmują eksperci i władze województwa.
leki, onz, wirus, zakażenia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie