W Warszawie rozpoczął się 36. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

W Warszawie rozpoczął się 36. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

Fot. sxc/cc/gilderm

Około 150 astronomów z różnych polskich instytutów rozpoczęło w środę udział w 36. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Konferencja odbywa się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN).

Na otwarcie zjazdu wykład inauguracyjny wygłosił Grzegorz Pietrzyński z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawił Projekt Araukaria dotyczący precyzyjnej kalibracji kosmicznej skali odległości. Wyniki badań polskich astronomów w tej dziedzinie były niedawno publikowane m.in w prestiżowym czasopiśmie ,,Nature".

Następnie prezes i wiceprezes towarzystwa wręczyli nagrody przyznawane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Pierwszą z nagród jest Nagroda Młodych PTA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astronomii dla naukowców nie starszych niż 35 lat. W tym roku otrzymał ją Krzysztof Bolejko z Uniwersytetu w Sydney, za osiągnięcia badawcze w zakresie kosmologii, a w szczególności a badania propagacji fal elektromagnetycznych we Wszechświecie oraz własności ciemnej materii i ciemnej energii.

Drugą z nagród jest Medal im. Włodzimierza Zonna, przyznawany za popularyzację wiedzy o Wszechświecie. Tutaj laureatów jest dwóch. Medal nr 17 otrzymał pośmiertnie Paweł R. Maksym - za zbudowanie obserwatorium astronomicznego w Bukowcu, charyzmatyczne upowszechnianie wiedzy astronomicznej i osiągnięcie poziomu naukowego poprzez astronomię amatorską. Z kolei medal nr 18 otrzymał Marek T. Szczepański, za utworzenie Klubu Astronomicznego Almukantarat oraz 40-letni, twórczy wkład w Olimpiady Astronomiczne i dbałość o rozwój jej uczestników.

Wykłady laureatów Nagrody Młodych i Nagrody Zonna zakończyły część wstępną konferencji. Potem rozpoczęła się sesja prezentacji różnych projektów astronomicznych, prowadzonych w latach 2011-2013 przez polskich naukowców, zatytułowana ,,osiągnięcia astronomii polskiej w latach 2011-2013. Wśród omówionych projektów znalazło się m.in. obserwatorium H.E.S.S., misja Fermi, projekt OGLE, projekt Solaris, a także usługi Astrogrid-PL.

Zjazd PTA zaplanowany jest na cztery dni. W czwartek odbędą się sesje poświęcone Europejskiemu Obserwatorium Południowemu (ESO) oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

,,Podczas zjazdu naszego towarzystwa można poznać cały przegląd poruszanej w Polsce tematyki badawczej w zakresie astronomii i astrofizyki. Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na znaczenie współpracy z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). Tematowi ESO będzie poświęcona specjalna sesja w czwartek. Odbędą się także warsztaty dla polskich naukowców dotyczące uzyskiwania czasu obserwacyjnego na wielkich teleskopach należących do ESO. W najbliższym konkursie polscy astronomowie mogą aplikować o czas na najnowocześniejszych teleskopach ESO na zasadach takich jak naukowcy krajów członkowskich" - powiedziała prof. dr hab. Barbara Czerny, prezes PTA.

,,Polskie środowisko astronomiczne liczy na jak najszybsze podpisanie przez rząd umowy o przystąpieniu naszego kraju do ESO. Europejskie Obserwatorium Południowe to wielka szansa dla polskiej astronomii i bardzo ważna sprawa dla polskiej nauki. Przyniesie też korzyści polskiemu przemysłowi" - dodała Czerny.

Z kolei w piątek będzie okazja zapoznania się z przeglądem działań w zakresie popularyzacji astronomii.

,,Polskie Towarzystwo Astronomiczne prowadzi liczne przedsięwzięcia z zakresu popularyzacji nauki. Do najważniejszych należy wydawanie czasopisma popularnonaukowego "Urania - Postępy Astronomii". To jeden z najstarszych astronomicznych tytułów na świecie" - dodał dr hab. Maciej Mikołajewski, wiceprezes PTA oraz redaktor naczelny ,,Uranii".

Na zakończenie konferencji, w sobotę, wręczony zostanie po raz pierwszy Medal Bohdana Paczyńskiego, ustanowiony na cześć jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich astronomów. Medal przyznawany jest za wkład wniesiony w badania kosmosu i mogą go otrzymać również obcokrajowcy. Pierwszym laureatem został brytyjski astronom i kosmolog prof. Martin Rees.

Witryna konferencji ma adres http://www.pta.edu.pl/zjazd. (PAP)

cza/ tot/

kosmos
PAP
Czytaj także
Polecane galerie