W Katowicach powstał klaster NANO na rzecz rozwoju nanotechnologii

W Katowicach powstał klaster NANO na rzecz rozwoju nanotechnologii

Fot. Sivanagk/Dreamstime

Przedstawiciele nauki, biznesu i lokalnego samorządu podpisali w Katowicach umowę o współpracy na rzecz rozwoju nanotechnologii w woj. śląskim. Powstał Śląski Klaster NANO, który ma m.in. promować nanotechnologię na Śląsku.

O podpisaniu umowy oraz utworzeniu konsorcjum o nazwie Śląski Klaster NANO poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Śląskiego. Głównym celem Śląskiego Klastra NANO będzie wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w dziedzinie nanotechnologii - podało biuro. Celem klastra będzie m.in. promocja nanotechnologii w woj. śląskim.

Jak powiedział dyrektor naczelny Instytutu Metali Nieżelaznych prof. Zbigniew Śmieszek, w woj. śląskim jest wielu partnerów przemysłowych, którzy chcą się angażować w rozwój nanotechnologii.

Grupę założycielską klastra tworzą: Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET, Uniwersytet Śląski, miasto Katowice, Instytut Metali Nieżelaznych oraz Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii (IZTECH). Do klastra przystąpiło już 13 firm z branż chemicznej, ceramicznej, metalurgicznej.

Nanotechnologia to wykorzystanie właściwości różnych substancji w formie bardzo małych drobin, niekiedy zbliżonych wielkością do pojedynczego atomu (nanometr jest milion razy mniejszy od milimetra). Takie rozdrobnienie powoduje, że materiał może zachowywać się inaczej niż w formie dużej bryły. Dzięki temu można tworzyć np. bardziej wytrzymałe materiały kompozytowe, czyli powstające z połączenia różnych tworzyw lub miniaturyzować urządzenia elektroniczne.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-03-05 15:32
I bardzo dobrze niech się nauka rozwija w Poslce!!
kjhgfdsert&&**
212.14.47.* 2013-03-05 07:33
Jednak prym wiedzie w wydatkach na produkowanie, ksztalcenie i utrzymanie panów w czarnych sukienkach.