W Kairze udaremniono przemyt starożytnych artefaktów i antyków

W Kairze udaremniono przemyt starożytnych artefaktów i antyków

Fot. flickr/cc/vintagedept

Na lotnisku w Kairze udaremniono próbę wywiezienia z Egiptu 19 starożytnych artefaktów z różnych okresów archeologicznych - informuje serwis internetowy Ahram Online.

Pracownicy Zespołu Przejmowania Antyków na lotnisku międzynarodowym w Kairze zatrzymali i aresztowali parę Brytyjczyków podczas próby przemytu egipskich starożytnych artefaktów i antyków.

Jak poinformował Hassan Rasmi kierujący Zespołem, wśród przemycanych arterfaktów znajdowało się pięć starożytnych grobowych figurek ,,uszebti" w kształcie mumii, każda o wysokości 9 centymetrów, wykonanych z gliny i zielonego fajansu, gliniane naczynia z pokrywami w kształcie ludzkich głów, lampy z Okresu Późnego (664-332 r. p.n.e.) zdobione uskrzydlonymi amuletami i wizerunkami bogini Izydy, ostraka - zapisane kamienne tabliczki, monety z brązu z okresu greckiego (332-30 r. p.n.e.) oraz okresu rzymskiego (30 r. p.n.e. - 395 r. n.e.), a także koptyjskie manuskrypty i średniowieczny wolumin z tekstem Biblii.

Wszystkie artefakty odebrano i przekazano do Muzeum Egipskiego w Kairze, gdzie zostaną zbadane przez archeologów i poddane zabiegom konserwacyjnym.

Według Mohameda Ibrahima, ministra ds. starożytności Egiptu, do najcenniejszych skonfiskowanych na lotnisku antyków należy Biblia z XVI wieku, z tekstem w języku angielskim. (PAP)

jot/ tot/

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie