W internecie i w realu nie możesz mieć więcej niż 150 przyjaciół

W internecie i w realu nie możesz mieć więcej niż 150 przyjaciół

Fot. Pierre Metivier / Flickr (CC BY-NC 2.0)

Tezę o ograniczonej liczbie bliskich znajomych wywiódł na początku lat 90. brytyjski antropolog i psycholog Robin Dunbar. Prawidłowość tę potwierdzili ostatnio austriaccy naukowcy, którzy wyniki swoich badań przedstawili w branżowym periodyku Scientific Reports.

Badacze przyjrzeli się relacjom ok. 400 tys. uczestników Pardusa, internetowej gry fabularnej, w której każdy gracz zaczyna jako świeżo upieczony absolwent akademii pilotów, który ma do wyboru różne kariery: handlarza, przemytnika, pilota, hakera itd.

- Obserwowaliśmy każdą czynność każdego użytkownika. W ten sposób zgromadziliśmy pełne dane o wprawdzie sztucznej, ale jednak społeczności ludzi - wyjaśnia jeden z autorów projektu, Stephan Thurner.

Przeanalizowano, kto kontaktował się z kim i jak często, oraz którzy gracze określali się nawzajem mianem przyjaciół. Okazało się, że kontakty online odbywały się na tych samych zasadach, co podobne interakcje w świecie rzeczywistym. Największy sojusz zawarty w Pardusie liczył 136 graczy, co - jak zauważono - potwierdza wnioski Dunbara.

Odkryto również, że wirtualna społeczność w Pardusie ma strukturę fraktalną, tzn. jest podzielona na podgrupy, których liczebność wzrasta czterokrotnie z każdym kolejnym poziomem, przy czym wraz ze wzrastającą liczbą członków danej grupy relacje między nimi stawały się stopniowo coraz bardziej powierzchowne, a kontakt między nimi coraz rzadszy.

Odkrycie austriackich badaczy ma przełożenie na inne sytuacje w internecie, np. w mediach społecznościowych. Są osoby, które na Facebooku mogą pochwalić się tysiącami znajomych, jednak nie są to znajomi, z którymi człowiek pielęgnuje kontakty, których pyta o zdrowie babci, pracę itp. - wskazuje Thurner.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Arcanum.
83.24.20.* 2014-11-05 23:07
Co to jest ten "real"? W biedronce też mogę mieć przyjaciół? :)