W Gwatemali odkryto szczątki królowej Majów z VII wieku

W Gwatemali odkryto szczątki królowej Majów z VII wieku

Fot. flickr/cc/RachelH

Królowa była pochowana z biżuterią z jadeitu i alabastrową wazą, ozdobioną wyrzeźbioną twarzą kobiety, z inskrypcją zawierającą imię królowej Kalomt'e K'abel.

Odkrycia królewskiego grobowca dokonał zespół archeologów z Gwatemali i USA na stanowisku Peru-Waka w departamencie Peten w północnej części Gwatemali, położonym w tropikalnej dżungli, 60 km na zachód od ruin Tikal - innego słynnego miasta Majów w Gwatemali.

Naukowcy odkryli grobowiec podczas prac wykopaliskowych w czerwcu tego roku, ale tożsamość kobiety spoczywającej w grobowcu ustalono dopiero teraz, po zbadaniu przedmiotów, z którymi była pochowana.

Portrety królowej Kalomt'e K'abel, małżonki władcy Wak K'inich Bahlama II panującego w 692 r., znane są naukowcom także z tabliczek Majów odkrytych na innych stanowiskach archeologicznych.

Zdaniem historyków królowa Kalomt'e K'abel panowała w Calakmul, wielkim mieście Majów położonym na Półwyspie Jukatańskim na terenie dzisiejszego Meksyku (30 km od granicy z Gwatemalą) i była waleczną władczynią prowadzącą wojny z wrogim miastem Tikal.

Jak poinformował archeolog Dawid Freidel badający ruiny Peru-Waka od 2003 roku, dokonanie tak ważnego odkrycia na stanowisku jest niezwykłym wydarzeniem.

Według archeolog Gryzeldy Perez wcześniej naukowcy odkryli wiele artefaktów mających związek z tą królową i jej panowaniem, ale odkrycie jej grobowca i szczątków w Gwatemali ma szczególne znaczenie.

Cywilizacja Majów rozwijała się w okresie 250-900 r. na obszarze obejmującym tereny od dzisiejszego Hondurasu do środkowego Meksyku.

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie