W Egipcie odkryto głowę posągu faraona sprzed ponad 3000 lat

W Egipcie odkryto głowę posągu faraona sprzed ponad 3000 lat

Fot. flickr/cc/isawnyu
Archeolodzy odkryli w Luksorze głowę posągu z granitu przedstawiającego nierozpoznanego władcę z okresu Nowego Państwa - informuje serwis internetowy Ahram Online.

Odkrycia dokonał zespół archeologów z Egiptu i Hiszpanii na stanowisku Deir el-Bahari, położonym na zachodnim brzegu Nilu w Luksorze naprzeciw Karnaku, znajdującego się po drugiej stronie rzeki.

Naukowcy prowadzący rutynowe prace wykopaliskowe w świątyni grobowej Totmesa III - faraona panującego w latach 1458-1425 p.n.e. - w Deir el-Bahari odkryli w dole w północnej części drugiego dziedzińca świątyni zakopaną w piasku głowę dużego królewskiego posągu, wykonaną z czarnego granitu.

Jak poinformował Mohamed Abdel-Maqsoud z Ministerstwa Starożytności Egiptu, znalezisko ma 29,6 centymetra wysokości, 24,3 centymetra szerokości, 26,9 centymetra głębokości i przedstawia nierozpoznanego władcę starożytnego Egiptu z okresu Nowego Państwa (1570-1070 r. p.n.e.).

Niewielka świątynia grobowa Totmesa III, znajdująca się obok świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari, została odkryta w 1962 roku przez zespół polskich archeologów pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego podczas prac przy konserwacji świątyni Hatszepsut, zwanej też Świątynią Milionów Lat.

Świątynia Totmesa III była pierwotnie poświęcona Amonowi-Re, w mitologii egipskiej stwórcy świata oraz władcy bogów i ludzi.

Pod koniec okresu panowania XX Dynastii (1186-1070 r. p.n.e.) budowla została poważnie uszkodzona i zasypana w wyniku osunięcia części ściany skalnej z klifu górującego nad świątyniami w Deir el-Bahari.

Czytaj więcej w Money.pl
Nastolatek popisał rzeźbę liczącą 3500 lat
Ding Jinhao to nastolatek z Nankinu, który kilka lat temu wraz z rodzicami w Egipcie przebywał na wakacjach.
Balony wracają do Luksoru po tragicznym locie
W niedzielę odbyły się już cztery loty balonem. W pierwszym wziął udział gubernator Luksoru, Ezzat Saad, aby zapewnić, że sytuacja wróciła do normy i loty są bezpieczne.
Ważne odkrycie hiszpańskich badaczy
Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący wykopaliska na wzgórzu Dra Abu el-Naga w Luksorze na zachodnim brzegu Nilu.
Egipt, archeologia, luksor, grobowiec totmesa iii
PAP
Czytaj także
Polecane galerie