Uruchomiono nowe teleskopy do poszukiwań planet pozasłonecznych

Uruchomiono nowe teleskopy do poszukiwań planet pozasłonecznych

Fot. sxc/cc/gilderm

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) podało informację, że w Obserwatorium Paranal w północnym Chile tzw. pierwsze światło uzyskała sieć automatycznych teleskopów do poszukiwania planet okrążających inne niż Słońce gwiazdy. System ma nazwę NGTS.

Pełna nazwa nowej sieci to Next-Generation Transit Survey (NGTS). Zespół instrumentów składa się z 12 automatycznych teleskopów o średnicach po 20 cm. Twórcą teleskopów jest konsorcjum brytyjsko-szwajcarsko-niemieckie, a miejsca do pracy udzieliło im Europejskie Obserwatorium Południowe w jednym ze swoich obserwatoriów na terenie Chile, gdzie panują jedne z najlepszych na świecie warunków do prowadzenia obserwacji Wszechświata z powierzchni naszej planety.

System NGTS będzie w trybie automatycznym monitorował jasność setek tysięcy jasnych gwiazd nieba południowego. Dokładność pomiarów ma osiągnąć jedną tysięczną obserwowanych jasności gwiazd. Taka dokładność nie była do tej pory uzyskiwana przez zespoły instrumentów o szerokim polu widzenia, przeznaczone do wykonywania przeglądów nieba.

W ramach projektu naukowcy będą szukać planet tranzytujących, czyli przechodzących okresowo pomiędzy nami, a swoją gwiazdą. Przy takim przejściu planeta blokuje niewielki ułamek światła gwiazdy, co obserwujemy jako chwilowe osłabienie blasku.

Działanie zostało wcześniej przetestowane za pomocą mniejszego, prototypowego systemu, który pracował na Wyspach Kanaryjskich w latach 2009-2010. Same teleskopy to ulepszone wersje niewielkich komercyjnych teleskopów ,,z górnej półki", produkowanych przez firmę Astro Systeme Austria (ASA). Z kolei zastosowane kamery są zmodyfikowanymi wersjami kamer ikon-L od firmy Andor Technology Ltd, działającymi w oparciu o kamery CCD firmy e2v.

Gdy NGTS będzie odkrywać nowe planety, naukowcy planują następnie używać większych teleskopów do uzyskania dokładniejszych charakterystyk planet. Badacze mają też nadzieję, że nowy projekt znajdzie próbkę planet posiadających atmosfery, a własności tych atmosfer będzie można zbadać podczas tranzytów, gdy światło gwiazdy częściowo przechodzi przez atmosferę danej planety. (PAP)

cza/ krf

kosmos
PAP
Czytaj także
Polecane galerie