Turcja domaga się od Szwajcarii zwrotu starożytnego sarkofagu

Turcja domaga się od Szwajcarii zwrotu starożytnego sarkofagu

Fot. flickr/cc/isawnyu

Turcja domaga się zwrotu rzymskiego sarkofagu sprzed ponad 2100 lat, zatrzymanego przez szwajcarskie służby celne w Genewie - informuje serwis internetowy Art Media Agency.

Według przedstawicieli tureckich władz artefakt został wydobyty podczas nielegalnych wykopalisk na stanowisku w rejonie prowincji Antalya w południowo-zachodniej Turcji i potajemnie wywieziony z kraju.

Władze celne Szwajcarii w 2010 roku zatrzymały podczas kontroli inwentaryzacyjnej, przeprowadzonej na terenie strefy wolnocłowej w Genewie, rzymski sarkofag z II w. p.n.e., którego pochodzenie deklarowane przez posiadacza - jedną z genewskich galerii sztuki - wzbudziło podejrzenia urzędników celnych.

W wyniku zaostrzenia w 2009 roku przepisów prawa celnego Szwajcarii zarząd strefy wolnocłowej ma obowiązek prowadzić ścisły rejestr towarów, składowanych na obszarze strefy.

Przepisy celne uległy modyfikacji po odkryciu w 2003 roku, że na terenie strefy wolnocłowej w Genewie składowano około 200 zrabowanych starożytnych egipskich artefaktów oraz ustaleniu w 2005 roku, że ze strefy w Genewie korzystano przy przemycie diamentów.

Raport o konfiskacie rzymskiego sarkofagu został przekazany władzom Genewy, a informacja o tym przekazana do wiadomości publicznej.

Turcja zgłosiła się jako prawowity właściciel zabytku i domaga się jego zwrotu, a dotychczasowe wyniki szwajcarskiego śledztwa wszczętego w 2011 roku w tej sprawie wykazały zasadność tureckich roszczeń. (PAP)

jot/ agt/

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie