Trzęsienie ziemi we Włoszech. Głośny wyrok w sprawie odpowiedzialności

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Głośny wyrok w sprawie odpowiedzialności

Fot. daniel_philpott/CC/Flickr
Sąd apelacyjny we Włoszech uniewinnił sześciu naukowców i ekspertów komisji do spraw wielkich zagrożeń, skazanych przez sąd pierwszej instancji za to, że nie podjęli kroków prewencyjnych w związku z groźbą trzęsienia ziemi w mieście L'Aquila w 2009 roku.

Jednocześnie sąd apelacyjny wydał przedwczoraj wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu wobec funkcjonariusza włoskiej Obrony Cywilnej Bernardo De Bernardinisa.

W L'Aquili w Abruzji 6 kwietnia 2009 roku zginęło 309 osób, a 65 tysięcy pozostało bez dachu nad głową. Wstrząs sejsmiczny miał siłę ponad 6 w skali Richtera. Runęły domy i zabytki w historycznym centrum oraz na nowych osiedlach mieszkaniowych.

Specjaliści z komisji przy Obronie Cywilnej, wśród nich wulkanolodzy i geolodzy, otrzymali wcześniej kary 6 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci i obrażeń wielu osób.

Adwokaci uniewinnionych wyrazili satysfakcję z wyroku. Zapewnili też o swym żalu z powodu śmierci ludzi w kataklizmie i dodali, że rozumieją reakcje obserwatorów procesu, którzy z chwilą odczytania wyroku wznosili w sądzie okrzyki hańba.

Krewni ofiar wyrazili natychmiast oburzenie wyrokiem. Protestowali też studenci przypominając dramat ich kolegów z akademika w L'Aquili, którzy zginęli w zawalonym budynku. Ściany domu studenta, podkreślono, pękały przez kilka dni, ale zagrożenie to zostało zlekceważone.

Rację oburzonym przyznał jedyny skazany przedwczoraj przedstawiciel Obrony Cywilnej, który wychodząc z sądu powiedział: Gdybym był ojcem ofiary, postąpiłbym tak samo. Ofiara jest zawsze ofiarą - oświadczył w rozmowie z radiem RAI.

- Ten wyrok to nowe trzęsienie ziemi - ocenił z kolei adwokat, występujący w imieniu rodzin ofiar. Zapowiedział skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego. Zdumienia wyrokiem nie kryją też niektórzy lokalni politycy.

Zdaniem protestujących, wśród nich komitetu mieszkańców, można było zapobiec tragedii w L'Aquili, gdyby eksperci podczas narady na temat sytuacji w mieście w przeddzień wstrząsu nie zlekceważyli sygnałów o aktywności sejsmicznej w tym rejonie. Należało, argumentują, ogłosić bezzwłoczną ewakuację miasta, które znajdowało się wśród najbardziej zagrożonych we Włoszech silnym trzęsieniem ziemi.

Po pierwszym wyroku skazującym wydanym wobec ekspertów, w ich obronie stanęło wielu naukowców ze świata. Przypomnieli oni, że nie można przewidzieć precyzyjnie trzęsienia ziemi i potępili obciążanie świata nauki odpowiedzialnością za kataklizm.

naukowcy, sąd apelacyjny, l'aquila
PAP
Czytaj także
Polecane galerie