Trzech członków załogi stacji ISS powróciło na Ziemię [GALERIA]

Trzech członków załogi stacji ISS powróciło na Ziemię

Oleg Kotov Fot. PAP/EPA
Oleg Kotov

Dwóch Rosjan i Amerykanin spędziło ponad 6 miesięcy na orbicie okołoziemskiej - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów Kosmicznych.

Aktualizacja 12:29

Amerykanin Michael Hopkins oraz Rosjanie Oleg Kotow i Siergiej Riazanski wylądowali pomyślnie w kapsule rosyjskiego statku Sojuz TMA-10M o godz. 4.24 czasu polskiego w przewidzianym rejonie, w Kazachstanie, na południowy wschód od miasta Dżezkazgan.

Trzech członków załogi stacji ISS powróciło na Ziemię mimo zamieci
  • fot: PAP/EPA
  • fot:
  • fot:

Trudne warunki atmosferyczne w rejonie lądowania - padający gęsty śnieg oraz silny wiatr - spowodowały, że władze rosyjskie rozważały odroczenie lądowania o 1 dzień, ale w końcu zadecydowały, że odbędzie się ono zgodnie z planem.

W listopadzie ub. roku Kotow i Riazanski dokonali historycznego wyjścia w przestrzeń kosmiczną z płomieniem olimpijskim przed Zimową Olimpiadą w Soczi.

Na stacji ISS znajduje się obecnie japoński astronauta Koichi Wakata, który jest obecnie, jako pierwszy Japończyk, jej dowódcą oraz Amerykanin Rick Mastracchio i Rosjanin Michaił Tjurin. Pozostaną oni na stacji do połowy maja, ale już za dwa tygodnie na stację przybędzie kolejna trzyosobowa zmiana załogi.

ISS
PAP
Czytaj także
Polecane galerie