Toruński Festiwal Nauki i Sztuki po raz 13. Tym razem króluje Mikołaj Kopernik

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki po raz 13. Tym razem króluje Mikołaj Kopernik

Kilkadziesiąt lornetek, lunet i teleskopów zgromadzono u  stóp  pomnika Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2009 roku. Fot. PAP/Wojtek Szabelski
Kilkadziesiąt lornetek, lunet i teleskopów zgromadzono u stóp pomnika Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2009 roku.

Historia nauki będzie wiodącym tematem 13. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który rozpocznie się 19 kwietnia. Zaplanowano 167 wykładów, pokazów, warsztatów, koncertów, spektakli i wystaw.

Festiwal będzie nawiązywał w znacznym stopniu do postaci Mikołaja Kopernika, którego Dni Dziedzictwa są obchodzone w Toruniu. W tym roku przypada bowiem 540. rocznica urodzin i 470. rocznica urodzin sławnego torunianina i wielkiego astronoma.

W ramach festiwalu przewidziano sześć imprez głównych, z których dwa będą poświęcone Kopernikowi. Prof. Jarosław Włodarczyk z Polskiej Akademii Nauk przedstawi wykład Mikołaj Kopernik i pierwsze wyprawy na Księżyc, a prof. Krzysztof Mikulski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) - wykład Krąg rodzinny Mikołaja Kopernika.

- Z wykładu prof. Włodarczyka będzie można dowiedzieć się, że pierwsze wyprawy na Księżyc miały miejsce na przełomie XVI i XVII w., kiedy astronomowie i inni uczeni chcieli pokazać swoją wizję wszechświata i na kartach swoich książek opisywali wyimaginowane podróże. Te wyimaginowane podróże rozwijały się wraz z postępami astronomii do XX w., gdy człowiek stanął na Księżycu. Wykład pozwoli zaobserwować drogę rozwoju astronomii od Kopernika do współczesnych badań kosmosu - powiedział dr Michał Targowski z rady programowej festiwalu.

Prof. Mikulski przedstawi wyniki swoich ostatnich dociekań naukowych dotyczących Kopernika i jego krewnych. Organizatorzy festiwalu ujawnili, że naukowiec ostatnio badał archiwa i natknął się na nowe informacje m.in. o przodkach wielkiego astronoma żyjących w niewielkich miastach śląskich.

Pozostałe imprezy główne to: wykład dr. Wojciecha Ślusarczyka Collegium Medicum UMK o historii rozwoju nauk medycznych Od da Vinci do Roentgena, przedstawienia Studenckiego Teatru UMK Perpetuum Mobile Antygona i Sejm kobiet według komedii Arystofanesa, a także operetka Karla Milloeckera Student żebrak w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Nowością Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będą wykłady noblowskie.

Co roku przyznawane są Nagrody Nobla. Komitet Noblowski stara się nagradzać pewne okrycia, które w istotny sposób zaważyły na rozwoju nauki i wywarły znaczący wpływ na naszą cywilizację. Naszym zamierzeniem są wykłady, które przybliżą w sposób popularny tematykę nagród z ostatniego roku - powiedział dyrektor programowy festiwalu prof. Piotr Targowski.

Oprócz dokonań laureatów Nagrody Nobla, będą też przedstawiane osiągnięcia, za jakie zostali uhonorowani laureaci najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie matematyki - Nagrody Abela i Medalu Fieldsa.

W związku z obchodzonym obecnie Rokiem prof. Jana Czochralskiego zostanie zorganizowana wystawa poświęcona uczonemu, którego wynalazki pozwoliły na rozwój technologii półprzewodników.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, którego głównym organizatorem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, potrwa do 23 kwietnia.


PAP
Czytaj także
Polecane galerie