Top 10 zadziwiających odkryć. Tego się nie spodziewasz. strona 3 z 10

Top 10 zadziwiających odkryć. Tego się nie spodziewasz

Fot. jhun111jhun/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr

Robaki jednak koszerne. Jest potwierdzenie badań DNA


United States Department of Agriculture

Nurtujący rabinów problem koszerności nicieni znajdowanych w puszkach sardynek oraz ikrze ryby zwanej gromadnikiem udało się rozwiązać dzięki analizie mitochondrialnego DNA.

Około 75 proc. żywności sprzedawanej w puszkach i paczkowanej w USA jest koszerne. Rabini z Orthodox Union, organizacji wydającej certyfikaty koszerności, mieli jednak poważny problem, znajdując w puszkach koszernych sardynek i w koszernej ikrze pasożytnicze nicienie. Zaczęli się zastanawiać, czy zawierająca robaki żywność może być koszerna.

Na tak sformułowane pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z American Museum of Natural History. Posłużyli się metodą analizy DNA, zwaną genetycznym kodem paskowym. Technika ta bada szczególnie odporne DNA mitochondrialne, dzięki czemu można na przykład ustalić, ze skóry jakiego zwierzęcia wykonano damską torebkę.

W przypadku konserwowych nicieni ważne było sprawdzenie, czy chodzi o gatunki, które żyją w mięsie, czy też z całą pewnością niekoszernych mieszkańców jelit. Ponieważ różne gatunki nicieni (na zdj.) mają rozmaity cykl życiowy, wystarczyło rozpoznać, o które gatunki chodzi. Okazało się, że znalezione w wątpliwych produktach nicienie nie pochodzą z jelit i Orthodox Union uznała koszerność badanej żywności.

Na kolejnej stronie przeczytasz, dlaczego muszka owocowa musi się upijać

zwierzęta, odkrycie
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie