Top 10 zadziwiających odkryć. Tego się nie spodziewasz. strona 2 z 10

Top 10 zadziwiających odkryć. Tego się nie spodziewasz

Fot. jhun111jhun/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr

Mrówki jak kibole. Zapamiętują zapach wroga


sanchom/CC BY 2.0/Flickr

Kolonia mrówek ma coś w rodzaju zbiorowej pamięci, dzięki której mrówki mogą rozpoznać wroga, reagując na zapach jak kibice na widok szalika znienawidzonej drużyny - informuje pismo Naturwissenschaften.

W mrówczym społeczeństwie zapachy mają ogromne znaczenie. Mrówki z tego samego mrowiska noszą na swoim ciele coś w rodzaju chemicznego podpisu.

Australijska mrówka buduje na drzewach gniazda mieszczące nawet 500 000 osobników. Gdy walczy z intruzem z innego gniazda, zachowuje jego zapach i przekazuje innym członkom własnej kolonii. Dzięki temu pozostałe mrówki mogą zidentyfikować napastnika, gdy go spotkają - ustalili naukowcy z University of Melbourne.

Jak wykazały testy, jeśli robotnice miały do czynienia z obcymi mrówkami, osobniki broniące kolonii rozpoznawały napastników i atakowały bardziej zaciekle. Ta zbiorowa pamięć utrzymywała się do 6 dni, a do jej powstania wystarczył kontakt już jednej robotnicy z obcymi. Australijscy naukowcy porównują zachowanie mrówek do kibiców piłkarskich - gdy ktoś w charakterystycznym szaliku narazi się jednemu z nich, atakują wszystkich w takich szalikach.

Na kolejnej stronie przeczytasz, dlaczego trzeba było sprawdzić koszerność robaków

zwierzęta, odkrycie
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie