Tam łamali szyfry Enigmy. Co z tajnym ośrodkiem?

Tam łamali szyfry Enigmy. Co z tajnym ośrodkiem?

Fot. Matt Crypto/PD/wikimedia

Dawny tajny ośrodek wywiadowczy Bletchley Park, gdzie w czasie wojny łamano szyfry Enigmy i stworzono podwaliny nowoczesnej technologii komputerowej, otrzymał rządową dotację na sumę 480 tys. funtów, co pomoże w zachowaniu go jako placówki szkoleniowo-muzealnej.

Na zdj. Pałacyk w Bletchley, serce tajnego ośrodka.

O przyznaniu dotacji poinformował minister spraw zagranicznych William Hague na spotkaniu z weteranami ośrodka, położonego w pobliżu Milton Keynes, około 70 kilometrów na północny zachód od Londynu.

Rządowa dotacja wraz z sumą około 2 mln funtów, którą powiernicy ośrodka zebrali we własnymzakresie, pozwoli na odblokowanie 5 mln funtów warunkowo przyznanych Bletchley Park przez Narodową Loterię.

Dotacja pomyślana jest jako długofalowe wsparcie szkolenia przyszłego pokolenia kryptologów i informatyków specjalizujących się w zabezpieczaniu i rozszyfrowywaniu informacji oraz zapobieganiu wrogim atakom cybernetycznym.

Realizacji tego celu służyć będzie specjalny dwuletni program przysposobienia zawodowego, dostępny dla tych maturzystów, którzy na egzaminie dojrzałości otrzymali najwyższe oceny z trzech przedmiotów matematycznych i technicznych. Mieliby oni w przyszłości pracować w ośrodku nasłuchu elektronicznego GCHQ lub w służbach wywiadowczych.

Zachęcaniu młodzieży do specjalizowania się w matematyce i cybernetyce służy doroczna szkolna olimpiada szyfrowa (National Cipher Challenge).

- Gdyby nie Bletchley Park, gdzie dokonano jednych z największych osiągnięć w naszej historii, gdyby nie pracujący tam geniusze, którzy złamali niemieckie kody, to w II wojnie światowej Wielka Brytania byłaby w o wiele gorszym położeniu - powiedział Hague na spotkaniu z byłymi pracownikami ośrodka.

- Tak jak w czasie wojny młodzi ludzie byli kluczem do naszego przyszłego sukcesu, tak obecnie od innowatorów młodego pokolenia będzie zależało to, czy Wielka Brytania uchroni się przed zagrożeniami pod każdym względem równie poważnymi jak te, z którymi zmagano się w czasie wojny - dodał.

Rok 2012 obchodzony jest w W. Brytanii jako rok Alana Turinga (1912-54), uważanego za genialny umysł matematyczny, którego pionierskie prace położyły podwaliny pod rozwój maszyn liczących i komputerów. Turing jest twórcą pierwszego w świecie dającego się częściowo zaprogramować komputera, tzw. Colossusa.

Podwaliny pod złamanie szyfrów Enigmy na początku lat 30. położyło trzech pracowników polskiego Biura Szyfrów Sztabu Generalnego: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Opracowali oni trzy metody rozszyfrowywania tajnych szyfrów Enigmy, o których Niemcy sądzili, że są nie do złamania.

Wyniki swoich prac, łącznie z własną kopią Enigmy, Polacy przekazali w lipcu 1939 r. brytyjskiemu i francuskiemu wywiadowi. W czasie wojny żaden z nich nie pracował w Bletchley Park, ponieważ nie zatrudniano tam osób, które nawet przejściowo znalazły się na terenie krajów okupowanych. Na terenie ośrodka znajduje się poświęcona im tablica pamiątkowa, której replikę umieszczono przy wejściu do ambasady RP w Londynie.

Złamanie kodów Enigmy przez ekipę matematyków z Alanem Turingiem pozwoliło odczytywać korespondencję radiową niemieckich okrętów podwodnych, co w istotny sposób przyczyniło się do wygrania przez aliantów bitwy o Atlantyk. Enigma odegrała też ważną rolę w zwycięstwie gen. Montgomery'ego pod El Alamein i w operacji desantowej w Normandii. Historycy oceniają, że możliwość odczytywania niemieckich wiadomości szyfrowanych skróciła wojnę nawet o dwa lata.

Administratorzy Bletchley Park chcą, by mieściło się tam narodowe muzeum maszyn matematycznych i kryptografii.

enigma, historia, bletchley park
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
tradycja taka
83.238.153.* 2012-10-19 11:10
Nagrodę Polacy odebrali w Jałcie.