Tajemnica uralskiego meteorytu

Tajemnica uralskiego meteorytu

Fot. PAP/EPA

Na Uralu znaleziono fragmenty meteorytu, który eksplodował w piątek nad Rosją. Naukowcy na razie dysponują drobnymi fragmentami.

Jednak przekonują, że w jeziorze Czebarkul znajduje się meteoryt o znacznie większych rozmiarach.

Odnalezienie fragmentów meteorytu potwierdził w rozmowie z agencją Interfax ekspert z uralskiego uniwersytetu Wiktor Grochowski. Naukowiec dodał, że to 53 trzy kawałeczki wielkości od 0,5 do 1 centymetra. Grochowski oświadczył, że ekipa badawcza nie została dopuszczona do eksploracji jeziora Czebarkul, w którym może znajdować się znacznie większy fragment kosmicznej skały.

Tymczasem od kilku dni fragmenty meteorytu znajdują mieszkańcy uralskich wiosek. Jak sami przyznają, kosmiczne kamienie to dobra inwestycja. Według naukowców meteoryt, który spadł w okolicach Czelabińska w międzynarodowym katalogu powinien zostać zarejestrowany jako meteoryt Czebarkul.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie oddadzą meteorytu. "To dobra inwestycja"
Mieszkańcy jednej z uralskich wsi znaleźli kosmiczne kamienie. Chodzi najprawdopodobniej o fragmenty meteorytu, który w piątek eksplodował nad Rosją.
Żniwa dla łowców meteorytów. Kradną...
Nie zawsze meteoryty trafiają w ręce uczonych. Często uprzedzają ich poszukiwacze, a kosmiczne resztki trafiają na aukcje.
Kula ognia, rozbłysk i wstrząs. Znów meteoryt?
Mieszkańcy osiedla Roda zaobserwowali na niebie kulę ognia, rozbłysk i wstrząs, któremu towarzyszyła silna eksplozja - podała w sobotę kubańska telewizja.
naukowcy, rosjanie, ural, meteoryt
IAR
Czytaj także
Polecane galerie