Szkoły wyższe w Polsce. Ministerstwo zapowiada zmiany

Szkoły wyższe w Polsce. Ministerstwo zapowiada zmiany

Fot. uniinnsbruck / Flickr (CC BY SA 3.0)

Kształcenie dorosłych i lista ostrzeżeń przed niepewnymi kierunkami - to pomysły, które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, chce zrealizować jeszcze w tym roku.

Ministerstwo chce ułatwić studiowanie osobom, które przekroczyły 25. rok życia. Na wybrane uczelnie osoby dojrzałe i z doświadczeniem zawodowym będą mogły się dostać od razu na drugi lub nawet trzeci rok studiów, a później kontynuować naukę bez konieczności chodzenia na zajęcia. - Dyplom powinien być odzwierciedleniem wiedzy, a nie listą kto i gdzie poświęcił czas na czytanie książek - przekonuje profesor Janusz Luty z Politechniki Wrocławskiej.

Do zmian szykuje się już między innymi Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, który chce zdobyć uprawnienia do prowadzenia takich studiów. Rektor Andrzej Gospodarowicz cieszy się również z listy ostrzeżeń dla studentów, na której znajdą się kierunki i uczelnie, które niedostatecznie realizują programy nauczania.

Dzięki temu maturzyści będą ostrzegani przed słabymi uczelniami, a szkoły wyższe będą musiały bardziej dbać o poziom nauczania. Zmiany mają szansę wejść w życie w październiku.

Czytaj więcej w Money.pl
Uczelnie czekają zmiany. Od czego zaczną?
Wyraźniejszy podział na uczelnie zawodowe i akademickie, kształcenie dorosłych i lista ostrzeżeń przed niepewnymi kierunkami. Co jeszcze się zmieni?
Oto najbardziej oblegany kierunek studiów
Listę najczęściej wybieranych kierunków studiów w roku akademickim 2012/2013 otwiera informatyka.
Eramus przetrwa? Ważą się losy programu
Chcemy zdecydowanie zachęcać polityków unijnych, by budżet dla programu "Erasmus dla wszystkich" został utrzymany na odpowiednio wysokim poziomie - mówił w piątek w stolicy prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
zmiany, ministerstwo, studia, szkoły wyższe
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Komar280
37.30.78.* 2013-01-09 23:08
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu pcha się, żeby zarobić, pewnie będzie wielu chętnych na nazwijmy to prosto z mostu "kupienie sobie dyplomu". Jakby już dzisiaj był jakiś problem ze skończeniem niepublicznej płatnej uczelni
ole olek
195.222.100.* 2013-01-09 14:27
Urzędnicy z Ministerstwa są oderwani od rzeczywistosci .. po co wypisywac dyplomy - to jest ukryte bezrobocie.. trzeba ksztalcic zawodowo by ludzie mieli fach w reku a nie papierek mgr...
Wskazanie z Maripozy
83.31.45.* 2013-01-09 12:09
[...]

### POST USUNIĘTY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###

Zobacz więcej komentarzy (15)