Szkolnictwo wyższe w Polsce. Rząd daje 300 mln zł na zagraniczne stypendia dla studentów

Szkolnictwo wyższe w Polsce. Rząd daje 300 mln zł na zagraniczne stypendia dla studentów

Fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Najpierw stypendium na zagraniczne studia, później powrót do Polski i praca w kraju. Resort nauki chce umożliwić najzdolniejszym studentom naukę na najlepszych uczelniach świata.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska powiedziała, że zagraniczne studia są coraz bardziej popularne wśród polskich żaków. Wobec tych, którzy skorzystają z pomocy, ma jednak wymagania.

- Jest jeden warunek: chcemy, żeby jednak wrócili. Nie muszą wrócić od razu, ale powinni pracować w Polsce, w ciągu dziesięciu lat przynajmniej przez pięć - mówi Kolarska-Bobińska.

Minister ma nadzieję, że program zacznie obowiązywać od przyszłego roku akademickiego.

- Chcemy, żeby w pierwszej turze pojechało stu najwybitniejszych studentów. Myślę, że będzie bardzo duże zainteresowanie. Nie tylko wśród studentów, którzy chcą skorzystać z tych pieniędzy jako formy pomocy, ale też jako przykład prywatnych. Dla różnych korporacji, które zaczynają iść naszym śladem i zaczynają przygotowywać tego typu projekty - dodaje minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Rząd przyjął projekt odpowiedniej ustawy podczas ostatniego posiedzenia. Teraz regulacją zajmą się parlamentarzyści. W ciągu 10 lat administracja przeznaczy na ten cel ponad 300 milionów złotych. Rząd chciałby w taki sposób wykształcić około 700 studentów.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Ja966
193.41.230.* 2015-03-23 09:42
Szkoda , że wcześniej o tym nie pomyślała .............
Korgan
193.151.76.* 2015-02-23 16:44
A pierwsze stypendium dostanie Kasia Tusk???
Maciek z Lublina
89.65.159.* 2015-02-23 14:29
Kiedy rząd wycofa rozporządzenie , zgodnie z którym prace naukowe w języku polskim są na polskich uczelniach niżej punktowane , niż prace w językach obcych ?
Zobacz więcej komentarzy (50)