Szkolnictwo w Polsce. Minister edukacji o polskich szkołach

Szkolnictwo w Polsce. Minister edukacji o polskich szkołach

Fot. Reporter

Polska szkoła ma uczyć kreatywnego myślenia, pracy zespołowej, wyciągania wniosków i dobrze przygotowywać do rynku pracy - powiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas podczas Ogólnopolskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2013/2014 w Opolu.

Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, który mieści się na największym opolskim osiedlu - im. Armii Krajowej. - Dzisiaj szkoła nie może być jedynie dostarczycielem wiedzy, ale ma uczyć, jak odnieść sukces w dorosłym życiu i jak być szczęśliwym - powiedziała w trakcie uroczystości.

Minister zwróciła uwagę na znaczenie kultury fizycznej w rozwoju uczniów. - Ruch, zabawa, gra w piłkę powinny być codziennością, przyzwyczajeniem. Proponujemy koalicję nauczycieli, rodziców, samorządów i klubów sportowych na rzecz aktywnego życia. Przygotowujemy specjalny program razem z Ministerstwem Sportu - zapowiedziała Szumilas, przypominając że rok szkolny 2013/2014 ogłoszony został przez MEN Rokiem szkoły w ruchu.

Szefowa resortu edukacji mówiła także o osiągnięciach polskich uczniów. - Uczestniczymy jako Polska w badaniach międzynarodowych, m.in. w badaniu PISA. To badanie pokazuje, że polscy uczniowie, polscy gimnazjaliści są coraz lepsi i że wyprzedzają coraz większą grupę rówieśników z innych krajów. Polscy uczniowie rywalizują również z najlepszymi uczniami z innych krajów. Zajmują czołowe miejsca w olimpiadach i konkursach organizowanych w wielu miejscach świata - powiedziała.

PISA to Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (Programme for International Student Assessment), koordynowany przez OECD. Jego celem jest uzyskanie porównywalnych danych o umiejętnościach uczniów, którzy ukończyli 15. rok życia, po to, by poprawić jakość nauczania i organizacji systemów edukacyjnych.

Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Opolu składa się z gimnazjum i szkoły podstawowej. Jest w nim 39 klas. W tym roku szkoła będzie obchodzić swoje 30-lecie.

edukacja, rynek pracy, szkolnictwo, szumilas
PAP
Czytaj także
Polecane galerie