Syryjskie władze przejęły 6000 skradzionych antyków

Syryjskie władze przejęły 6000 skradzionych antyków

Fot. flickr/cc/vintagedept

W Syrii władze odzyskały około 6000 skradzionych starożytnych artefaktów skonfiskowanych przemytnikom i handlarzom - informuje serwis internetowy Times of Israel.

Jak poinformował Ahmad Deeb, dyrektor Głównego Zarządu Muzeów i Starożytności w Syrii, syryjskie władze przejęły z rąk przestępców około 6000 antyków, zrabowanych ze stanowisk archeologicznych i muzeów w Syrii.

Część antyków została skonfiskowana przemytnikom przy próbie wywozu z kraju, pozostałe przejęto od handlarzy antyków poza granicami Syrii, w tym 69 artefaktów oraz 8 starożytnych mozaik wywiezionych z Syrii do Libanu.

Według ekspertów od marca 2011 roku, kiedy w Syrii rozpoczęły się walki związane z kryzysem politycznym, wiele zabytków starożytności uległo zniszczeniu, a tysiące antyków zostało zrabowanych z syryjskich stanowisk archeologicznych oraz muzeów i wywiezionych z kraju.

Organizacja UNESCO wezwała kraje należące do ONZ do zahamowania procederu międzynarodowego handlu antykami zrabowanymi w Syrii i Iraku.

Jak poinformował Ahmad Deeb, władze w Syrii podjęły już wcześniej decyzję o zamknięciu wielu muzeów na obszarze kraju i wywiezieniu cennych eksponatów, także z Muzeum Narodowego Syrii w Damaszku, w bezpieczne miejsca dla ochrony antyków przed próbami ich zniszczenia lub kradzieży. (PAP)

jot/ agt/

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie