Światłowód do domu – zasada działania i dostępne prędkości łącza

Światłowód do domu – zasada działania i dostępne prędkości łącza

Grafika: pixabay.com
Grafika: pixabay.com
Światłowód to technologia, która coraz śmielej wchodzi do naszych domów. Dzieje się to w głównej mierze dzięki działalności i inwestycjom firmy Orange, która w światłowód wkłada miliardy złotych, a jej sieć liczy już ponad 100 tysięcy kilometrów. Jednak dla wielu użytkowników nazwa tej technologii wciąż niewiele mówi i wielu nie do końca zdaje sobie sprawę, jak działa i jakie możliwości tak naprawdę oferuje. Jak zatem sprawdza się światłowód w domu? Przekonajmy się!

Światłowód – technologia znana od lat

Pomimo tego, że światłowód dopiero zaczyna być wykorzystywany przez indywidualnych klientów, nie jest to technologia zupełnie nowa. Została opracowana już w latach 70. XX wieku. Przez wiele lat wykorzystywano ją jednak głównie do transferu informacji między państwami, korporacjami i uczelniami, a nie prywatnymi użytkownikami. Wynikało to z faktu, że rozwiązanie było drogie w produkcji, a jednocześnie – nawet gdy Internet był już rozwinięty – przeciętny użytkownik nie mógłby nawet w niewielkim ułamku wykorzystać możliwości drzemiących w światłowodzie.

Ultraszybkie łącze internetowe, czyli światłowód

Do transmisji danych, w odróżnieniu od tradycyjnego połączenia opartego o miedziany kabel, używa się modulowanej wiązki światła, która zawiera w sobie pakiety informacji i biegnie przezroczystym przewodem wykonanym z włókna szklanego. Podstawową i najważniejszą z punktu widzenia użytkownika właściwością światłowodu jest szybkość i stabilność połączenia. Najlepszym dowodem na to, że ta technologia faktycznie oferuje takie możliwości, jest fakt, że wykorzystywana jest do transferu olbrzymich ilości danych na wielkie odległości. Najdłuższy na świecie światłowód liczy bowiem 39 tysięcy kilometrów i łączy Europę Zachodnią z Bliskim Wschodem i południowo-wschodnią Azją. Korzystają z niego wielkie korporacje czy instytucje państwowe. Światłowód położony jest również na dnie Oceanu Atlantyckiego – łączy on w jedną sieć państwa europejskie oraz północnoamerykańskie. To zdecydowanie dobra rekomendacja do zastosowania światłowodu w domu.

Jakie możliwości daje światłowód?

Światłowód pozwala uzyskać prędkość niemożliwą do osiągnięcia za pośrednictwem starszych technologii. Żadne połączenie: ani kablowe, ani tym bardziej mobilne, nie pozwala pobierać danych z internetu z prędkością nawet 600 Mb/s, a tyle właśnie można osiągnąć dzięki ofercie Orange. Przy takiej prędkości, korzystanie z internetu, nawet przez wiele osób jednocześnie, jest komfortowe i odbywa się bez odczuwalnych zakłóceń. Żeby jednak uzmysłowić użytkownikom, jak bardzo poprawi się wygoda korzystania z sieci dzięki takiej prędkości, warto przytoczyć kilka liczb. Pobieranie załącznika mailowego o rozmiarze 2,5 megabajta zajmie w takim wypadku... mniej niż sekundę. Pobranie filmu o rozmiarze 700 megabajtów – niecałe 10 sekund, a gry o rozmiarze aż 15 gigabajtów – mniej niż 3 minuty 30 sekund. Jednak prędkość pobierania to nie wszystko, bo bardzo szybkie jest również wysyłanie danych. Każdy, kto próbował kiedyś przesłać większą liczbę plików na swój dysk w chmurze, wie, że potrafi się to ciągnąć w nieskończoność. Jednak przy światłowodzie można uploadować 400 megabajtów w nieco ponad 50 sekund. Imponujące!

Światłowód – już dziś można mieć rozwiązanie idealne na przyszłość

Wielu użytkowników zastanawia się z pewnością, czy tak wielka prędkość jest obecnie faktycznie potrzebna i czy do wygodnego korzystania z internetu nie wystarczą tradycyjne, wolniejsze technologie. Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – zdecydowanie warto już dziś mieć światłowód w domu. Przede wszystkim dlatego, że dzięki niemu wielu użytkowników może korzystać z zaawansowanych możliwości, które daje internet światłowodowy naraz dzięki temu, że internet światłowodowy może być bez problemu podłączony do routera WiFi. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jeden z domowników oglądał przez serwis streamingowy film w rozdzielczości HD lub nawet 4K, a drugi w tym czasie pobierał duży plik lub grał w gry online. Warto pamiętać też, że wymagania dotyczące prędkości łącza cały czas rosną. Wybierając światłowód dziś, ma się pewność, że w najbliższej przyszłości nie trzeba będzie się martwić o to zmianę łącza na bardziej wydajne. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o cenie. W ofercie Orange (można znaleźć ją pod tym linkiem: https://www.orange.pl/view/internet-domowy) światłowód do domu można zamówić w cenie tradycyjnego łącza kablowego lub niewiele drożej. To chyba ostateczny argument za tym, aby sprawdzić, czy w Twojej okolicy światłowód jest już dostępny.

Czytaj także
Polecane galerie