Supernowa wywinięta na lewą stronę?

Supernowa wywinięta na lewą stronę?

Fot. NASA, ESA, Hubble Heritage/PD/wikipedia

Jak wykazały obserwacje przy użyciu teleskopu rentgenowskiego Chandra, masywna gwiazda, która stała się supernową - Kasjopeja A - podczas eksplozji wywróciła się na lewą stronę i jej dawny środek jest teraz na wierzchu - informuje serwis EurekAlert.

Kasjopeja A to pozostałość po supernowej w gwiazdozbiorze Kasjopei i najsilniejsze - nie licząc Słońca - astronomiczne źródło radiowe. Supernowa pojawiła się w Drodze Mlecznej około 11 tysięcy lat świetlnych od nas, a rozszerzający się obłok materii pozostały po supernowej ma teraz promień około 10 lat świetlnych. Jej światło dotarło do Ziemi około 300 lat temu, ale nie mamy na ten temat żadnych przekazów. W zakresie optycznym Kasjopeja A jest bardzo słabo świecącym obiektem i można ją zobaczyć tylko na długo naświetlanych zdjęciach.

Dzięki jeszcze bardziej czasochłonnym obserwacjom przeprowadzonym w paśmie rentgenowskim z pomocą kosmicznego teleskopu Chandra, naukowcy ustalili, jak rozmieszczone są w pozostałościach po wybuchu supernowej poszczególne pierwiastki. Przed wybuchem najbliżej środka gwiazdy znajdowały się atomy żelaza, później siarki i krzemu, magnezu, neonu i tlenu. Po wybuchu żelazo znalazło się najbardziej na zewnątrz, natomiast nie ma go w centrum szczątków po wybuchu. Także krzem, siarka i magnez trafiły znacznie bardziej na zewnątrz.

kosmos, teleskop, supernowa, kasjopeja a
PAP
Czytaj także
Polecane galerie