Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Superkomputer ,,Zeus" z AGH najlepszy w Polsce i 176. na świecie

Superkomputer ,,Zeus" z AGH najlepszy w Polsce i 176. na świecie

Fot. sxc/cc/mihow

Superkomputer ,,Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH zajął 176. pozycję na opublikowanej w poniedziałek prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie - poinformował rzecznik krakowskiej uczelni Bartosz Dembiński.

Oznacza to, że ,,Zeus" jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce. W porównaniu ze światowym rankingiem sprzed pół roku najlepszy polski superkomputer spadł o 31 miejsc.

Jak wyjaśnił Dembiński, ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku. ,,Zeus" z ACK Cyfronet AGH po raz dziewiąty z rzędu został najmocniejszym komputerem w naszym kraju. W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (277. miejsce). Czołowe miejsca zajmują tradycyjnie maszyny obliczeniowe z Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Japonii.

Jak przypomniał rzecznik AGH w przesłanym PAP komunikacie, ,,Zeus" jest przeznaczony do obliczeń naukowych. Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa ,,Zeusa" to ponad 373 Tflops. (FLOPS - ang. FLoating point Operations Per Second - jednostka wydajności komputerów, określająca liczbę operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dostawcą rozwiązań zastosowanych w urządzeniu jest firma Hewlett-Packard.

Superkomputer ,,Zeus" jest wykorzystywany np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także do skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.

W zeszłym roku na ,,Zeusie" wykonano ponad 8 milionów zadań obliczeniowych. Naukowcy oszacowali, że wykonanie ubiegłorocznych obliczeń zajęłoby pojedynczemu komputerowi (w najmocniejszej dostępnej obecnie na rynku konfiguracji) około 11 tysięcy lat.

Jak zaznaczył Dembiński, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH jest aktualnie w trakcie wyposażania nowej hali maszyn - wartej 12,2 mln zł inwestycji, mającej na celu rozwijanie infrastruktury komputerowej AGH.

W nowym budynku wkrótce rozpocznie się proces instalowania kolejnych superkomputerów. Będą one charakteryzowały się nie tylko ogromną mocą obliczeniową, ale także superszybkimi ,,interconnectami", czyli połączeniami między poszczególnymi procesorami/węzłami. (PAP)

rgr/ krf/ gma/

uczelnie, technologie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie