Stosunki Polska-Litwa. Ponad 900 tys. zł więcej dla gminy Puńsk na oświatę litewską

Stosunki Polska-Litwa. Ponad 900 tys. zł więcej dla gminy Puńsk na oświatę litewską

Fot. skynesher/iStockphoto

Dodatkowo ponad 900 tys. zł otrzyma gmina Puńsk na utrzymanie gminnych szkół z litewskim językiem nauczania - około 480 tysięcy złotych od rządu litewskiego i około 450 tysięcy złotych z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W 2013 r. gminie Puńsk zabrakło na oświatę 2,4 mln zł, dlatego w maju samorząd podjął decyzje o likwidacji dwóch szkół w Przystawańcach, gdzie uczyło się dziewięciu uczniów, i Nowinnikach, do której uczęszczało 26 dzieci.

Wójt Puńska zastanawiał się, czy nie zlikwidować szkoły w Widugierach, gdzie uczyło się 11 uczniów, ale ostatecznie placówka pozostała.

Jak poinformował wójt Puńska Witold Liszkowski, w tym roku szkolnym w Widugierach będzie się uczyło 32 uczniów, bo część z nich - z Przystawańc i Nowinnik - przeniosła się do tej placówki. Dzieci będą tam dowożone busem, który w środę przekazała gminie prezydent Litwy Daila Grybauskaite.

Liszkowski poinformował, że gmina otrzyma ponad 900 tys. zł dodatkowych środków na oświatę, które zostaną wydane na wynagrodzenia dla nauczycieli. 116 tys. euro, czyli ok. 480 tys. zł, przekaże gminie rząd litewski za pośrednictwem Fundacji im. Biskupa Antanasa Baranauskasa, zaś ok. 450 tys. zł MEN ze swojej rezerwy budżetowej.

Z danych kuratorium oświaty w Białymstoku wynika, że minionym roku szkolnym języka litewskiego uczyło się ponad 500 osób w kilku placówkach oświatowych, najwięcej w gminach Puńsk i Sejny. W gminie Puńsk są cztery placówki, gdzie dzieci uczą się po litewsku: trzy w Puńsku: szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum oraz szkoła podstawowa w Widugierach. W Sejnach działa zespół litewskich szkół Żiburys. W placówce jest przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.

Czytaj więcej w Money.pl
Tysiącami wyznają miłość do Polski. W sieci
W reakcji na antylitewski transparent, który został wywieszony na stadionie w Poznaniu , Litwini umieszczają w internecie swe zdjęcia z napisami Kochamy Cię Polsko.
Silne antypolskie nastroje na Litwie
Polska oczekuje na realizację przez rząd Litwy zobowiązań dot. praw mniejszości polskiej w tym kraju; katalog niezałatwionych spraw jest niezmienny i dotyczy polskiej pisowni, szkolnictwa i zwrotu ziemi - oświadczyła w środę wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys.
Tusk nie ma złudzeń. Relacje się pogorszyły
Stosunki polsko-litewskie są gorsze niż jeszcze parę lat temu, uważa premier Donald Tusk. Szef rządu podkreśla, że w relacjach z naszym północno-wschodnim sąsiadem potrzeba czasu i wzajemnego szacunku.
Polska, litwa, nauczyciele, stosunki polska-litwa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ob.1
79.185.225.* 2013-11-12 10:03
To skandal,na Litwie pluję się nam w twarz a my tu jesteśmy dobrymi wujkami i chodujemy sobie litewska [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
2013-08-29 13:15 Bywalec forum
Nie mogą tej szkoły wrzucić do jakiejś większej placówki??? Tylko utrzymywać w bzdurny sposób sztuczną szkołę z 500 uczniami w różnym wieku. U nas szkoły są po 2 tyś uczniów i w takiej wielkości powinny pozostać, ale jak widać chcemy się Litwinom przypodobać!!!
Tani Drań
93.159.53.* 2013-08-29 13:12
tak dla pełnej informacji chciałbym wiedzieć ile Litwa dopłaca do nauki Polskiego na Litwie a ile RP III.