Staże w USA dla 14 polskich studentów

Staże w USA dla 14 polskich studentów

Fot. AlexRaths/iStockphoto
Czternastu studentów z Polski wyjedzie na płatne wakacyjne staże do firm w Stanach Zjednoczonych. W Warszawie zainaugurowano tegoroczną edycję programu Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej.

Program jest wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) oraz Ambasady USA w Polsce.

- To już jest czwarta edycja Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej, programu, który umożliwia polskim studentom odbywanie wakacyjnych staży w renomowanych firmach amerykańskich - mówił podczas inauguracji prezes PAFW Jerzy Koźmiński.

Podczas uroczystości głos zabrał również ambasador USA w Polsce Stephen Mull. Dziś wysyłamy na praktyki wakacyjne do Stanów Zjednoczonych czternastu młodych i utalentowanych polskich zawodowców - powiedział. Zwracając się do laureatów zaznaczył: Będziecie mieli pracować w dynamicznych korporacjach (...) Będziecie zanurzeni w amerykańską kulturę biznesu i będziecie mogli z bliska śledzić dzień w dzień sposób działania wielkich firm. To wielka szansa.

Mull zwrócił uwagę, że w ciągu 25 lat wolności w Polsce firmy amerykańskie wspierały polski biznes i inwestowany w polską gospodarkę. Na początku lat 90. zaczynały od skromnych inwestycji na mniejszą skalę, ale szybko zauważyły potężny potencjał rozwoju tutaj, w Polsce (...). Jak dotąd w Polsce zainwestowało już ponad 300 firm amerykańskich. One stworzyły ponad 200 tys. miejsc pracy w przeróżnych sektorach - od usług i handlu zagranicznego po produkcję. Biznes amerykański może być dumny z transformacji gospodarczej Polski - podkreślał ambasador.

Jerzy Koźmiński wyjaśnił, że do tej pory w czterech edycjach programu wyróżniono ponad 70 studentów. Są to osoby wyróżniające się bardzo dobrymi wynikami w nauce, bardzo dobrze mówiące po angielsku i - co nie mniej istotne - zaangażowane w pracę społeczną - mówił.

Oferta stażów w USA jest skierowana przede wszystkim do uczestników dwóch programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych oraz studentów-wolontariuszy programu PROJEKTOR-wolontariat studencki. Jak podał Koźmiński, program stypendiów pomostowych objął już swoim zasięgiem blisko 20 tys. osób na terenach wsi i małych miast. Stypendia mają ułatwić studentom z mniejszych miejscowości podjęcie studiów. Z kolei w programie wolontariatowym studenci angażują się w prowadzenie projektów edukacyjnych w szkołach na terenie wsi oraz małych miast. Koźmiński podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że dotychczas w programie tym udział wzięło już 10 tys. słuchaczy uczelni wyższych, którzy ze swoimi projektami edukacyjnymi trafili do 250 tys. uczniów.

O udział w Polsko-Amerykańskiej Inicjatywie Stażowej mogli ubiegać się studenci co najmniej drugiego roku studiów stacjonarnych studiujący na polskich uczelniach, pochodzący ze wsi i małych miast. Uczestnicy staży, które trwają od 2 do 3 miesięcy, otrzymują wynagrodzenie. Organizatorzy pokrywają również część kosztów podróży oraz pomagają przyszłym stażystom w uzyskaniu wizy. Polskich studentów w ramach programu gościć będą takie firmy jak The Boeing Company, Chevron, Citi, Pittsburgh Glass Works i Westinghouse.

Czytaj więcej w Money.pl
Studiujesz w USA? Zadłużasz się na lata
W ciągu ostatnich trzech dekad średnie czesne w publicznym amerykańskim college'u wzrosło trzykrotnie.
Polska i USA. Wspólny program innowacji
Radosław Sikorski i John Kerry podpisali porozumienie. Ma ono rozszerzyć współpracę w zakresie badań.
Nowe przepisy o wymianie zagranicznej
- Nie chodzi tu tylko o naukę, ale także o umiejętności, których tradycyjna edukacja nie jest w stanie zapewnić - komentuje zmiany unijna komisarz.
usa, nauka, studia, staże, studenci polscy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie