Statek kosmiczny Sojuz dotarł do ISS

Statek kosmiczny Sojuz dotarł do ISS

Fot. nasa.gov
Rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-14M, na pokładzie którego znajduje się trzyosobowa załoga, po sześciogodzinnym locie dotarł dziś nad ranem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Na pokładzie Sojuza znajdują się Amerykanin Barry Wilmore oraz Rosjanin Aleksander Samokutiajew i jego rodaczka, Jelena Sierowa. Jest ona pierwszą od 17 lat i czwartą w historii Rosjanką, która wyruszyła na orbitę okołoziemską.

W ciągu najbliższych dwóch godzin mają oni dołączyć do trzyosobowej załogi ISS. Wilmore, Samokutiajew i Sierowa spędzą na orbicie okołoziemskiej 168 dni.

Po wycofaniu ze służby wszystkich wahadłowców amerykańska agencja kosmiczna NASA nie dysponuje własnymi środkami transportu astronautów na orbitę i musi korzystać - odpłatnie - z usług rosyjskich statków Sojuz.

Czytaj więcej w Money.pl
Załoga ISS bezpiecznie wróciła na Ziemię
Statek Sojuz TMA-12M wylądował na pustkowiach Kazachstanu.
Prywatna misja kosmiczna znów opóźniona
Za lot odpowiada firma Orbital Sciences, która współpracuje z NASA.
Siedmiogodzinny spacer w przestrzeni kosmicznej
Dwaj Rosjanie z ISS wyszli w przestrzeń kosmiczną. Oleg Artemjew i Aleksandr Skworcow przebywali poza ISS ponad siedem godzin, o wiele dłużej niż planowano. Kosmonauci mieli bowiem problemy z zamontowaniem nowej anteny, która będzie służyć do komunikacji z Ziemią za pośrednictwem systemu satelitarnego.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie