Statek kosmiczny Sojuz dotarł do ISS [GALERIA]

Statek kosmiczny Sojuz dotarł do ISS

 

 

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-13M z Rosjaninem, Niemcem i Amerykaninem na pokładzie dotarł dziś nad ranem czasu polskiego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Lot Sojuza, który wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, trwał około sześciu godzin. Statek, na pokładzie którego znajdują się Rosjanin Maksim Surajew, Niemiec Alexander Gerst i Amerykanin Reid Wiseman, pomyślnie przycumował do ISS.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czeka ich sporo pracy. Mają m.in. przeprowadzić ponad 100 eksperymentów. Ich powrót na Ziemię zaplanowano na listopad.

Surajew, Gerst i Wiseman dołączą do dotychczasowej załogi ISS - dwóch Rosjan, Aleksandra Skworcowa i Olega Artemiewa, oraz Amerykanina, Stevena Swansona.

USA i Rosja, mimo napięć między nimi z powodu konfliktu na Ukrainie, kontynuują współpracę w kosmosie.

Po wycofaniu ze służby wszystkich wahadłowców NASA nie dysponuje własnymi środkami transportu astronautów na orbitę i musi korzystać odpłatnie z usług rosyjskich statków Sojuz.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama mógłby zgotować Rosjanom piekło, ale tego nie zrobi
"Dla Amerykanów to jest konflikt regionalny i Europa powinna sobie z nim poradzić."
USA nakładają sankcję na rosyjski bank
Resort finansów umieścił Tempbank - mały bank, którego biuro centralne znajduje się w Moskwie - na liście instytucji objętych sankcjami, co de facto odcina go od amerykańskiego systemu finansowego.
Na Ukrainie znów niespokojnie. Atak na przejście graniczne
Napastnicy okrążyli placówkę, domagając się od jej personelu, by się poddał. Zagrozili, że w przeciwnym razie w ciągu 30 sekund otworzą ogień.
usa, rosja, sojuz, iss
PAP
Czytaj także
Polecane galerie