Statek kosmiczny Sojuz doleciał do ISS [GALERIA]

Statek kosmiczny Sojuz doleciał do ISS

Fot. NASA/PD/Wikimedia

Lot Sojuza, który wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, trwał około sześciu godzin. Statek, na jego pokładzie znajdują się Rosjanin Maksim Surajew, Niemiec Alexander Gerst i Amerykanin Reid Wiseman, pomyślnie przycumował do ISS.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czeka ich sporo pracy. Mają m.in. przeprowadzić ponad 100 eksperymentów. Ich powrót na Ziemię zaplanowano na listopad.

Surajew, Gerst i Wiseman dołączą do dotychczasowej załogi ISS - dwóch Rosjan, Aleksandra Skworcowa i Olega Artemiewa, oraz Amerykanina, Stevena Swansona.

Ponad pięć miesięcy spędzą w przestrzeni kosmicznej
  • fot: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
  • fot: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
  • fot: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

USA i Rosja, mimo napięć między nimi z powodu konfliktu na Ukrainie, kontynuują współpracę w kosmosie. Po wycofaniu ze służby wszystkich wahadłowców NASA nie dysponuje własnymi środkami transportu astronautów na orbitę i musi korzystać odpłatnie z usług rosyjskich statków Sojuz.

ISS
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Polak___
46.238.126.* 2014-05-29 21:02
Potencjał technologiczny Rosji jest taki, że chyba płonie ich co druga rakieta. Poczytaj sobie człowieku o SpaceX - taki jest potencjał technologiczny nawet nie ameryki, ale jednej firmy amerykańskiej, która na głowę bije cały rosyjski przemysł kosmiczny. Wszystko co rosjanie produkowali za czasów ZSRR robili tylko na bazie wykradzionych projektów zachodnich firm. Sami nie potrafią wyprodukować nawet pralki. Zacofany, skorumpowany kraj 3-go świata, nic więcej.
mnbvghjkiuyt
212.14.47.* 2014-05-29 09:46
Brawo Rosjanie. Życzę sukcesu i szczęśliwego dokowania do ISS. Oto przykład potencjału technologicznego Rosji.