Statek kosmiczny Dragon poleciał z ładunkiem

Statek kosmiczny Dragon poleciał z ładunkiem

Fot. Xinhua/eyevine/EAST NEWS
Należący do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Dragon wyruszył z przylądka Canaveral na Florydzie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z ładunkiem ponad tony zaopatrzenia.

Będąca również własnością SpaceX rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon wystartowała o godzinie 10.10 rano czasu lokalnego (16.10 czasu polskiego).

Jednak 11 minut później, gdy statek wszedł już na orbitę wokółziemską, okazało się, że nie może rozłożyć paneli swych baterii słonecznych. By to nastąpiło, potrzebne jest działanie co najmniej dwóch spośród czterech silniczków rakietowych obracających kapsułę wokół jej osi, a początkowo włączył się tylko jeden z nich.

Sygnały wysłane za pośrednictwem położonej w Australii stacji naziemnej spowodowały uruchomienie drugiego silniczka i w około dwie godziny po starcie panele rozłożyły się.

Jest to już druga z łącznie 12 misji zaopatrywania ISS, jakie zrealizuje SpaceX w ramach zawartego z amerykańską Państwową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) kontraktu wartości 1,6 mld dolarów. Pierwszy komercyjny lot Dragon odbył w październiku ubiegłego roku, dostarczając astronautom około 400 kilogramów zapasów i sprzętu, a następnie pomyślnie wodując na Oceanie Spokojnym.

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków jej załogi następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów transportowych, agencja postanowiła zwrócić się do firm prywatnych, co uznano za tańsze rozwiązanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Statek kosmiczny popękał. Co zrobi NASA?
Kapsuła załogowa Oriona doznała uszkodzeń jeszcze w trakcie prób ciśnieniowych. Naukowcy nie wiedzą, ile potrwa budowa nowego statku.
Wielki grzyb osłoni statki kosmiczne. Waży 300 kg
IRVE-3 to stożek pokryty warstwami odpornego na wysoką temperaturę materiału. Gdy pomiędzy te warstwy wprowadzono azot, osłona przybrała kształt grzyba o średnicy prawie 3 metrów.
Wrócili z kosmosu. To była najdłuższa misja
Zawieszona na wielkim spadochronie kapsuła z trojgiem astronautów wylądowała na stepie w północnych Chinach.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie