Starożytne narzędzie z czasów budowy Ściany Płaczu w Jerozolimie

Starożytne narzędzie z czasów budowy Ściany Płaczu w Jerozolimie

Fot. flickr/cc/isawnyu

Archeolodzy odkryli w Jerozolimie metalowe dłuto pochodzące prawdopodobnie z czasów budowy Muru Zachodniego (tzw. Ściany Płaczu) Świątyni Jerozolimskiej - informuje serwis internetowy Times of Israel.

Odkrycia starożytnego metalowego dłuta o długości 15 centymetrów dokonał w ubiegłym roku zespół archeologów pod kierunkiem Eli Shukrona prowadzący wykopaliska koło Muru Zachodniego, w miejscu znajdującym się na południe od obecnego miejsca modlitw Żydów.

Urząd Starożytności Izraela od czasu odkrycia dłuta bada ten artefakt, ale dotąd nie wydał komunikatu w tej sprawie ze względu na trwające szczegółowe analizy dotyczące znaleziska.

Jak poinformował archeolog Eli Shukron, który prowadzi badania archeologiczne w rejonie kompleksu Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie od 19 lat, odkryte dłuto z całą pewnością pochodzi z czasów budowy Muru Zachodniego, który był zewnętrznym murem podtrzymującym położony wyżej kompleks budowli Drugiej Świątyni Jerozolimskiej.

Monumentalna Druga Świątynia Jerozolimska została wzniesiona w okresie panowania Heroda Wielkiego, króla Judei w latach 37-4 p.n.e., a jej budowę ukończono w ok. 19 r. p.n.e.

Według E. Shukrona, odkryte dłuto oraz leżące w pobliżu monety i wyroby ceramiczne znajdowały się głęboko pod powierzchnią gruntu, na poziomie dolnych rzędów kamieni Muru Zachodniego i przysypane były warstwą gruzu, powstałego w wyniku prac murarskich przy wyższych partiach konstrukcji.

Dłuto zostało prawdopodobnie upuszczone przez kamieniarza pracującego przy budowie muru i pozostawione na miejscu.

Zdaniem E. Shukrona, odkryte na stanowisku dłuto, monety i ceramika sugerują, że Mur Zachodni nie został zbudowany - jak dotąd sądzono - w czasach panowania Heroda Wielkiego, lecz jest budowlą raczej późniejszą.

Urząd Starożytności Izraela zapowiedział, że nie będzie komentował tej sytuacji do czasu zakończenia testów oraz badań dłuta i innych znalezisk. (PAP)

jot/ krf/

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie