Stalinobusy. Kontrowersyjny pomysł Rosjan

Stalinobusy. Kontrowersyjny pomysł Rosjan

Fot. US Army Signal Corps/PD/wikimedia

Z okazji 67. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, obchodzonej w Rosji 9 maja, na ulice Moskwy i kilkudziesięciu innych miast Federacji Rosyjskiej mają wyjechać stalinobusy, tj. autobusy komunikacji miejskiej ozdobione portretami Józefa Stalina.

Informuje o tym dzisiaj wielkonakładowa Komsomolskaja Prawda, według której za inicjatywą tą stoją osoby prywatne, chcące w ten sposób przeciwdziałać fałszowaniu historii Rosji.

Gazeta podaje, że środki na akcję - wykupienie powierzchni reklamowych na autobusach i wydrukowanie ogromnych naklejek z wizerunkiem tyrana - jej animatorzy zbierają za pośrednictwem internetu.

Inicjatorzy chcą, aby stalinobusy zaczęły kursować od 6 maja w ponad 40 miastach, w tym Moskwie, Wołgogradzie (d. Stalingradzie), Władywostoku, Niżnym Nowogrodzie, Jekaterynburgu, Kazaniu, Kaliningradzie, Irkucku, Nowosybirsku i Petersburgu.

Liczą też na to, że pojazdy komunikacji miejskiej z portretami Stalina pojawiają się również na ulicach Kijowa, Sewastopola, Mińska, Tallinna i Rygi.

Inicjatywę neostalinowców ostro skrytykowała opozycyjna Nowaja Gazieta. - Spróbujcie puścić po Berlinie autobus z wizerunkiem Adolfa Hitlera. Jest to prawnie niedopuszczalne. Jest to politycznie niedopuszczalne. Jest to moralnie niedopuszczalne. A u nas "stalinobusy" są dopuszczalne - prawnie, politycznie i moralnie - podkreśliła.

- W Berlinie, na tablicy koło przystanku autobusowego, można przeczytać - potomnym ku przestrodze - że w tym miejscu znajdowało się biuro Adolfa Eichmanna z Gestapo, odpowiedzialnego za ostateczne rozwiązanie problemu żydowskiego - wskazała Nowaja Gazieta i dodała: U nas, niestety, na gmachach Łubianki nie ma tablic z informacjami odsyłającymi do krwawych wydarzeń.

Opozycyjne pismo zauważyło również, że o istnieniu polityki kulturalno-historycznej można mówić wtedy, gdy państwo proponuje obywatelom, by byli dumni z jednych faktów swojej historii i wstydzili się innych. Po to, aby się nie powtórzyły - zaznaczyło.

Nowaja Gazieta podkreśliła też, że polityka taka musi być oficjalna. W przeciwnym wypadku naród nadal będzie dumny z "porządków" przy Stalinie i będzie podawać w wątpliwość, że polskich oficerów w Katyniu rozstrzelało NKWD - skonstatowała.

Projekt ze stalinobusami to już kolejna w ostatnich tygodniach kontrowersyjna inicjatywa w Rosji związana ze Stalinem. Niedawno do sklepów w Moskwie trafiły zeszyty szkolne z wizerunkiem tyrana na okładce. Są one sprzedawane w ramach serii Wielkie nazwiska Rosji.

Zeszyty zostały wydrukowane na Ukrainie na zamówienie wydawnictwa Alt. Są oferowane w zestawach po pięć sztuk. Razem ze Stalinem, przedstawionym w galowym mundurze ze wszystkimi orderami, sprzedawani są: caryca Katarzyna II, ojciec radzieckiej kosmonautyki Siergiej Korolow, dowódca wojskowy uważany za architekta zwycięstwa nad wojskami Napoleona w 1812 roku Michaił Kutuzow i kompozytor Siergiej Rachmaninow.

Na przedostatniej stronie zeszytu ze Stalinem prezentowana jest jego sylwetka, ilustrowana kilkoma fotografiami z różnego okresu. Autorzy przypominają o stalinowskich represjach, a nawet określają je mianem terroru. Jednocześnie podkreślają, że przy Stalinie narodził się wielki przemysł, a radziecka armia stała się jedną z najsilniejszych w świecie, dzięki czemu ZSRR odparł agresję III Rzeszy.

Natomiast gubernator obwodu wołgogradzkiego Siergiej Bożenow zaproponował ustawienie w Wołgogradzie popiersi Stalina oraz przywódców innych państw koalicji antyhitlerowskiej - Franklina D. Roosevelta, Winstona Churchilla i Charlesa de Gaulle'a. W ten sposób gubernator chce uczcić 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, która przypada w 2015 roku. Bożenow pragnie, aby obok stanęły także pomniki współczesnych przywódców Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Francji.

Czytaj więcej w Money.pl
Parada kostiumowa z okazji urodzin Rzymu
Parada westalek, senatorów i żołnierzy rzymskich zakończyła w niedzielę dwudniowe uroczystości z okazji 2765. urodzin Rzymu. Według legendy jeden z jego założycieli Romulus 21 kwietnia 753 roku przed naszą erą wytyczył na Palatynie granice Wiecznego Miasta.
Na aukcji sprzedano unikatowy list Kościuszki do Jeffersona
Odręczny list Tadeusza Kościuszki do Thomasa Jeffersona, prezydenta USA i autora Deklaracji Niepodległości został zlicytowany podczas aukcji antykwarycznej w Krakowie. Autograf, którego cena wywoławcza wynosiła 40 tys. zł, został sprzedany za 54 tys. zł.
Historia w szkole. Nowe prawo mówi, kto może jej uczyć
Minister edukacji Krystyna Szumilas podpisała znowelizowane rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie