Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sondaż: Polacy za inwestowaniem w inżynierów kosztem humanistów

Sondaż: Polacy za inwestowaniem w inżynierów kosztem humanistów

Fot. sxc/cc/mihow
Ponad połowa Polaków uważa, że warunkiem rozwoju polskiej gospodarki jest faworyzowanie uczelni technicznych kosztem humanistycznych, bo inżynierowie są dla gospodarki cenniejsi - wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu "Akademickie Mazowsze 2030".

55,5 proc. uczestniczących w badaniu Polaków uważa, że absolwenci kierunków technicznych są dla gospodarki cenniejsi niż humaniści i dlatego państwo powinno bardziej wspierać uczelnie kształcące inżynierów. Odmiennego zdania jest 31,1 proc. badanych.

Badanie przeprowadzone zostało w ramach konsultacji społecznych wyników projektu "Akademickie Mazowsze 2030". Projekt ma na celu stworzenie prognozy rozwoju szkolnictwa wyższego na tle sytuacji gospodarczej w regionie i przygotowanie strategii wspierania uczelni w najbliższych dekadach.

"Rezultaty prac będą stanowić rekomendację dla decydentów różnego szczebla - władz uczelni, władz samorządowych, władz administracji publicznej, w jakich kierunkach powinny rozwijać się szkoły wyższe, aby w perspektywie 2030 roku mogły stanowić wartość dodaną dla całej gospodarki" - napisano na stronie internetowej projektu.

"Wyniki badania potwierdzają panujący od jakiegoś czasu trend na studiowanie kierunków technicznych. Młodzi ludzi i ich rodzice uważają, że tego typu specjalistów bardziej potrzebuje gospodarka i rynek pracy" - mówi dr Marek Troszyński, koordynator badania.

Ankietowanym postawiono pytanie: "Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że w Polsce powinniśmy wyraźnie faworyzować uczelnie techniczne (kierunki inżynierskie) kosztem uczelni kształcących młodych ludzi w dziedzinach humanistycznych czy nauk społecznych, gdyż jest to warunkiem rozwoju polskiej gospodarki?".

21,7 proc. pytanych odpowiedziało: "zdecydowanie się zgadzam", a 33,8 proc.: "raczej się zgadzam". 21,4 proc. badanych udzieliło odpowiedzi: "raczej się nie zgadzam", a 9,7 proc.: ,,zdecydowanie się nie zgadzam". 13,2 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie zdania.

Badanie zrealizowane zostało przez Centrum Badania Opinii Społecznej w trzech falach badawczych, na reprezentatywnej grupie Polaków, n= 3346. (PAP)

ula/ agt/

uczelnie, różne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie