Sonda kosmiczna Rosetta wznowiła nadawanie

Sonda kosmiczna Rosetta wznowiła nadawanie

Fot. AP/FOTOLINK/EastNews
Wystrzelona w 2004 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sonda Rosetta, której lądownik ma osiąść jako pierwszy taki obiekt na powierzchni komety, wznowiła dziś nadawanie sygnałów po blisko trzyletnim okresie hibernacji - poinformowała ESA.

Między wysłaniem z Ziemi sygnału aktywacyjnego a otrzymaniem od Rosetty pierwszej odpowiedzi upłynęło około siedmiu godzin. Od chwili startu 2 marca 2004 roku sonda przebyła dystans 800 mln kilometrów. Znajduje się obecnie w strefie, gdzie intensywność zasilającego baterie pokładowe promieniowania Słońca jest znacznie mniejsza niż na Ziemi, co wywołało konieczność trwającej 957 dni hibernacji.

Rosetta ma przebyć jeszcze 9 mln kilometrów, zanim 11 listopada bieżącego roku jej lądownik osiądzie na mającym rozmiary 3 na 5 kilometrów skalnym jądrze komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Przewiduje się, że jego badanie trwać będzie do marca 2015 roku.

Rosetta prześle na Ziemię tysiące zdjęć komety, dokona pomiarów jej pola grawitacyjnego, masy, kształtu i najbliższego otoczenia. Jeden z instrumentów lądownika Philae, specjalny młotek, który wbije się w jądro komety, został zbudowany przez polskich naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Czytaj więcej w Money.pl

 

kometa, kosmos, ziemia, słońce, sonda kosmiczna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2014-01-27 14:33
Uwielbiam czytać takie artykuły!! Zawsze ciekawił mnie podbój kosmosu!! Aaaa, nie wiem czy wiecie ale Polska też ma coś w rodzaju ministerstwa do podboju kosmosu , w którym zasiadaja najbardziej kompetentne osoby czyli... Panowie z PSL.