Solar Probe Plus - amerykańska sonda zbada Słońce [WIDEO]

Solar Probe Plus - amerykańska sonda zbada Słońce

Fot. PrntScreen z YouTube

Solar Probe Plus to nowa, ambitna misja NASA, której celem będzie zbadanie atmosfery Słońca. Projekt właśnie przeszedł do kolejnej fazy przygotowań określonej jako Faza C - podało amerykańskie Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, które kieruje projektem budowy.

Sonda Solar Probe Plus ma przelecieć bliżej Słońca niż jakikolwiek dotychczasowy statek kosmiczny. Zbliży się do naszej dziennej gwiazdy na dystans dziesięciokrotnie mniejszy niż odległość orbity Merkurego. Wymaga to opracowania odpowiednich rozwiązań technologicznych, tak aby sonda przetrwała w tak bliskiej odległości od Słońca.

W ramach projektu opracowano m.in. specjalne osłony cieplne z kompozytów karbonowych zdolne przetrwać temperatury przekraczające 1400 stopni Celsjusza i uderzenia od superszybkich cząstek pyłu, a także system chłodzenia utrzymujący panele baterii słonecznych w bezpiecznej dla ich pracy temperaturze.

Misja Solar Probe Plus ma wystartować z Ziemi w 2018 roku. Według założeń okrąży Słońce 24 razy, zbliżając się do niego dzięki wykorzystaniu techniki asyst grawitacyjnych od planety Wenus. W punkcie orbity najbliższym Słońca sonda ma przelecieć zaledwie 6,2 miliona kilometrów od powierzchni gwiazdy (dla porównania odległość Ziemi od Słońca to około 150 milionów kilometrów). Będzie mieć na pokładzie 10 instrumentów naukowych.

Ostatnio projekt Solar Probe Plus przeszedł do fazy określanej przez NASA jako Faza C. oznacza to zaawansowane etapy projektowania i testowania. Decyzja została podjęta na podstawie recenzji dokonanej przez niezależny zespół ekspertów. Teraz zespół projektu Solar Probe Plus, kierowany przez Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) w Laured w Maryland (USA), może rozpocząć produkcję pełnoskalowych elementów statku kosmicznego, ich łączenie ze sobą i testowanie.

kosmos, słońce, solar probe plus, badania słońca
PAP
Czytaj także
Polecane galerie