Służba zdrowia w Wielkiej Brytanii. Dane pacjentów centralnie przetwarzane?

Służba zdrowia w Wielkiej Brytanii. Dane pacjentów centralnie przetwarzane?

Fot. Konstantin Sutyagin/Dreamstime.com
Dane pacjentów brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS) znajdujące się w dyspozycji przychodni będą centralnie przetwarzane dla ustalenia trendów chorobowych i potrzeb służby zdrowia. Dotychczas było to praktykowane tylko w odniesieniu do szpitali.

Anonimowość pacjentów ma być zachowana. Z projektu można się też wyłączyć, składając odpowiednią deklarację lekarzowi. O projekcie poinformuje NHS England w ulotce rozesłanej do 25,6 mln gospodarstw domowych - donoszą media.

Dane będzie przetwarzała komórka NHS, tzw. HSCIC - Ośrodek Informacyjny NHS do spraw Opieki Zdrowotnej i Socjalnej. Analiza ma pozwolić władzom na wyrobienie sobie opinii o chorobach ludności i stosowanej terapii. Ma to umożliwić lepsze planowanie na szczeblu centralnym i lokalnym.

- Chcemy, by każdy miał poczucie, że jego osobiste dane będą chronione i wykorzystane tak, że nie będzie można ich odnieść do konkretnej osoby - cytuje BBC dr. Marka Daviesa, dyrektora medycznego HSCIC.

W przeszłości media donosiły o nieprawidłowym przechowywaniu poufnych osobowych danych pacjentów, które znajdowano m.in. w opuszczonym szpitalnym budynku, w workach na śmieci, czy na wysypiskach. Ochroną danych zajmuje się w Wielkiej Brytanii specjalny rządowy pełnomocnik.

Czytaj więcej w Money.pl

 

dane osobowe, pacjenci, przetwarzanie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2014-01-09 14:01
Ciekawi mnie czy do przertwarzania danych pacjentów będą potrzebne ich zgody na to... bo jak dla mnie to czysta inwigilacja osób!!