Śląska Wenus - unikalne odkrycie archeologiczne [GALERIA]

Śląska Wenus - unikalne odkrycie archeologiczne

Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Unikatową w skali Polski figurkę glinianą z okresu neolitu (IV tysiąclecie p.n.e.) przedstawiającą stylizowaną postać kobiety, znaleziono podczas badań wykopaliskowych w Raciborzu.

- To znalezisko stanowi prawdziwą sensację w świecie archeologicznym, ponieważ do tej pory odkrywano jedynie nieliczne i niewielkie fragmenty postaci ludzkich z tego okresu - komentuje dr Jacek Pierzak z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zabytek został odkryty podczas badań na terenie planowanego zbiornika przeciwpowodziowego Dolna Odra, prowadzonych przez Zespół Archeologicznych Badań Ratowniczych przy Ośrodku Studiów Pradziejowych i Średniowiecznych IAE PAN z Poznania.

Wenus z Raciborza. Odkrycie podczas wykopalisk na Śląsku
  • fot: PAP/Andrzej Grygiel
  • fot: PAP/Andrzej Grygiel
  • fot: PAP/Andrzej Grygiel
  • fot: PAP/Andrzej Grygiel
Figurka została okrzyknięta Wenus z Raciborza, gdyż podobna jest do innych znalezisk tego typu znanych z paleolitycznych stanowisk. Ma wyraźnie przedstawione nogi, szerokie biodra, piersi, u góry natomiast trzy guzki, z których środkowy jest schematycznym przedstawieniem głowy, natomiast dwa zewnętrzne interpretowane są jako ręce uniesione w geście oracji. Figurkę z Raciborza odróżnia jednak od Wenus materiał - wykonano ją z gliny, podczas gdy Wenus rzeźbiono w kamieniu. Odkrywcą Wenus Raciborza jest Marek Anioła - archeolog prowadzący prace na stanowisku.

- Figurki kobiece utożsamiane z kultem płodności i bogini matki, uważane też są przez niektórych naukowców za świadectwo dużego znaczenia społecznego kobiet w okresie neolitu - mówi koordynator prac archeologicznych dr Przemysław Bobrowski.

To nie jedyne interesujące znalezisko archeologów dokonane w ramach prac rejonie Raciborza. Badaniami objęto 15 stanowisk archeologicznych, pochodzących z różnych okresów. Są częścią większego projektu realizowanego przez Konsorcjum Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie