Skok znowu przełożony! Winna pogoda [GALERIA]

Skok znowu przełożony! Winna pogoda

Fot. balazsgardi.com/Red Bull Content Pool

Austriacki śmiałek Felix Baumgartner podejmie dziś próbę bicia rekordu skoku spadochronowego z największej wysokości. Baumgartner skoczy, gdy jego kapsuła wzniesie się na 36,5 kilometra. Podczas powrotu ma osiągnąć prędkość większą od dźwięku.

Aktualizacja godz. 16.15

Niestety, próba bicia rekordu stale się opóźnia. Przyczyną jest zbyt silny wiatr. Według najnowszych informacji, próba ma się rozpocząć nie wcześniej niż o 19.30 czasu warszawskiego.

Balon o wysokości 50-piętrowego budynku wzniesie się nad stanem Nowy Meksyk w USA. Gdy będzie na wysokości ponad czterokrotnie większej niż szczyt Mount Everestu Baumgartner wyskoczy ze swej kapsuły.

- By to się udało, musimy mieć zimne powietrze przy ziemi i cieplejsze do wysokości trzystu metrów, wtedy nie będzie wiatru, a to jest kluczowe - mówi meteorolog misji Don Day.


Jörg Mitter/Red Bull Content Pool

Gdy Baumgartner skoczy na zewnątrz, będą minus 23 stopnie Celsjusza i znikoma ilość powietrza. Przeżycie na tej wysokości umożliwi mu specjalny skafander, zbudowany na wzór skafandrów kosmicznych, wyposażony w aparat tlenowy. Będzie spadał swobodnie przez ponad pięć minut. Chce osiągnąć prędkość większą od dźwięku. Spadochron otworzy na wysokości 1500 metrów.

Rekordowy skok ma zostać oddany w Roswell. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Baumgartner w specjalnej kapsule zostanie wyniesiony przez napełniony helem balon na wysokość ponad 36 kilometrów, poczym otworzy właz i wyskoczy.


balazsgardi.com/Red Bull Content Pool

Skok, nazwany hucznie Red Bull Stratos, będą transmitowały trzy odpowiednio zabezpieczone kamery umieszczone na kombinezonie. Wcześniej przeprowadzone zostały badania, zarówno w tunelu aerodynamicznym, jak i komorze próżniowej.

Cel? Równoczesne pobicie czterech rekordów: najwyższy lot załogowy balonem na wysokości 36 576 metrów, najwyższy skok spadochronowy, pierwszy człowiek przekraczający prędkość dźwięku podczas spadku swobodnego oraz najdłuższy spadek swobodny (ok. 5 minut i 30 sekund).


Jörg Mitter/Red Bull Content Pool

Pierwotnie skok został zaplanowany na wczoraj, ale został przełożony ze względu na silny wiatr. Dziś warunki są znacznie lepsze, ale skok i tak z godziny na godzinę jest przesuwany. Jeśli pogoda się poprawi, Baumgartner skoczy dziś o 15.30 czasu polskiego.

Urodzony 20 kwietnia 1969 roku w austriackim Salzburgu Felix Baumgartner ma za sobą rekordowe skoki ze sławnych obiektów - na przykład z World Financial Center T101 w Tajpej, będącego jednym z najwyższych budynków na świecie. Wykonał też jeden z najniższych (a przez to bardzo niebezpiecznych) skoków - z pomnika Chrystusa w Rio de Janeiro.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie