Shenzhou 9. Pierwsze nieautomatyczne chińskie dokowanie

Shenzhou 9. Pierwsze nieautomatyczne chińskie dokowanie

Fot. NASA/Marshall Space Flight Center

Chiński statek załogowy Shenzhou 9 z trzema astronautami na pokładzie połączył się na orbicie w trybie sterowania ręcznego z modułem bezzałogowym Tiangong 1. To pierwszy tego typu manewr w historii chińskiej kosmonautyki.

Był on transmitowany przez chińską telewizję CCTV, która następnie pokazała zdjęcia uśmiechniętych astronautów: Liu Wanga, który wykonał manewr, Jinga Haipenga i pierwszej kobiety wchodzącej w skład załogi chińskiego statku kosmicznego, Liu Yang.

Dokowanie w trybie sterowania ręcznego może być przeprowadzane w przypadku awarii automatycznego systemu. Jak sprecyzowała CCTV, manewr ten Liu Wang na ziemi powtarzał co najmniej 1,5 tys. razy.

18 czerwca przeprowadzono manewr automatycznego połączenia Shenzhou 9 z Tiangong 1. Był on pilotowany przez centrum kontroli lotów na Ziemi.

Powtórzenie operacji łączenia modułów miało na celu wypróbowania różnych wariantów dokowania na orbicie. Jest to część planu przygotowawczego do zapowiadanego na 2020 rok zbudowania chińskiej stacji kosmicznej. Obecny lot jest najdłuższym lotem w dotychczasowej historii chińskich podbojów kosmosu, bowiem potrwa około 10 dni. Po raz pierwszy Chiny wysłały człowieka w Kosmos w 2003 roku.

Czytaj więcej o podboju Kosmosu w Money.pl
Chiński statek połączył się z modułem
Podczas misji kosmicznej dwójka astronautów będzie mieszkać i pracować przez kilka dni w module Tiangong 1, a jeden pozostanie na pokładzie Shenzhou 9.
Chiny podbijają kosmos. To kolejny milowy krok
Rzecznik prasowy chińskiego programu statków załogowych ogłosił, że w połowie czerwca odbędzie się start rakiety, która wyniesie w przestrzeń okołoziemską statek Shenzhou 9.
Sonda Cassini zbadała jeziora na Tytanie
Sonda odkryła istnienie metanowych jezior. Naukowcy nie wiedzą, skąd się tam wzięły.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie