Satelita GOCE spłonął w atmosferze

Satelita GOCE spłonął w atmosferze

Fot. KirillPutchenko/iStockphoto
Po zakończeniu ponad 4-letniej misji europejski satelita rozpadł się nad ranem w atmosferze - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Naukowcy nie wykluczają, że niektóre drobne szczątki satelity mogły spaść na Ziemię, ale nie ma informacji o szkodach.


Istniało minimalne ryzyko, że szczątki satelity spadną m.in. na terytorium Polski. Naukowcy z ośrodka ESA we włoskim mieście Frascati uspokajają, że GOCE zakończył swój żywot tak jak wiele innych satelitów, nie wyrządzając nikomu krzywdy, ani nie powodując żadnych szkód.

Satelita miał pięć metrów długości i ważył ponad tonę. Okrążał Ziemię na wysokości 229 kilometrów. Jego misja miała trwać dwa lata, ale przedłużono ją do ponad czterech.

GOCE badał grawitację naszej planety, dzięki czemu naukowcy wiedzą więcej na temat krążenia wody w oceanach, zmian klimatycznych czy trzęsień ziemi. W październiku skończyło mu się paliwo.

Od tego momentu naukowcy oczekiwali wejścia satelity w atmosferę. Spodziewano się, że nastąpi to po dwóch tygodniach, ale doszło do tego dopiero po trzech.

satelita, atmosfera, goce
PAP
Czytaj także
Polecane galerie