Satelita BRITE-PL Lem już 700 razy okrążył Ziemię

Satelita BRITE-PL Lem już 700 razy okrążył Ziemię

Fot. sxc/cc/flaivoloka

Satelita BRITE-PL Lem już 700 razy okrążył Ziemię - poinformowano na stronach internetowych Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

W czasie, w którym satelita 700 razy okrążył naszą planetę wykonał trzy testowe zdjęcia oraz ustabilizował swój ruch po orbicie (przestał koziołkować) i został wprowadzony w tryb zgrubnego pozycjonowania.

Obecny, początkowy etap pracy na orbicie to czas odbioru technicznego polegający na włączaniu i testowaniu kolejnych elementów satelity. Dotychczas operatorzy z CAMK oraz CBK PAN uruchomili i przetestowali większość urządzeń i systemów pokładowych.

Potwierdzono poprawne działanie komputerów, systemu komunikacji, kół zamachowych, cewek magnetycznych, czujników słońca oraz magnetometru. Na bieżąco monitorowane są takie parametry jak temperatura oraz zasilanie. Wynika z nich, że satelita pracuje w zakresie od 5 do 25 stopni Celsjusza. Gdy satelita jest oświetlony przez Słońce temperatura ścianek zewnętrznych wzrasta do 32° C natomiast w cieniu Ziemi spada do -7° C.

Prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z CAMK PAN powiedział, że następnym krokiem jest przetestowanie precyzyjnego prowadzenia teleskopu. Uruchomienie układu do śledzenia gwiazd i wprowadzenie orientacji satelity w tryb precyzyjnego prowadzenia nastąpi w najbliższych dniach.

Z astronomicznego punktu widzenia określenie dokładnej pozycji oraz wycelowanie teleskopu w określony punkt nieba jest największym priorytetem. BRITE-PL Lem będzie prowadził badania asterosejsmologiczne gwiazd jasnych. Badania te prowadzi w filtrze niebieskim.

Satelita BRITE-PL Lem krąży po orbicie okołobiegunowej. Orbita ta ma kształt elipsy o wymiarach 593x887 km.(PAP)

aol/ krf/

kosmos
PAP
Czytaj także
Polecane galerie