Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Samoloty z Politechniki Wrocławskiej w konkursie SAE Aero Design

Samoloty z Politechniki Wrocławskiej w konkursie SAE Aero Design

Na zdj. Studenci Politechniki Wrocławskiej i ich samolot   				Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Na zdj. Studenci Politechniki Wrocławskiej i ich samolot

Dwa modele samolotów skonstruowanych przez zespół studentów Politechniki Wrocławskiej wezmą w marcu udział w prestiżowych zawodach konstruktorów lotniczych SAE Aero Design w USA. Wrocławscy studenci wystartują w konkursie po raz piąty.

Głównym zadaniem modeli startujących w konkursie SAE Aero Design jest podniesienie jak najcięższego ładunku w stosunku do swojej masy. Dodatkowo jury ocenia niezawodność modeli, mierzoną liczbą startów, które zakończyły się sukcesem. Oceniane są również rozwiązania techniczne zastosowane przy konstrukcji samolotów.

Studenci z Zespołu JetStream Politechniki Wrocławskiej do konkursu zgłosi dwa modele - mniejszy w klasie Micro oraz większy w klasie Regular. Większy z modeli ma rozpiętość skrzydeł 3 metry i waży około 4 kilogramów. Samolot jest napędzany silnikiem spalinowym o mocy 2 KM.

- Zakładamy, że samolot podniesie ładunek 14,2 kg. W zeszłym roku model, który wygrał konkurs, podniósł ładunek około 13 kg. Zatem liczymy na zwycięstwo - powiedział Jakub Wiater, koordynator projektu JetStream.

Z kolei model zgłoszony w kategorii Micro ma rozpiętość skrzydeł 1,2 metra i waży około 400 gramów. Konstruktorzy szacują, że podniesie on ciężar 2,2 kg.

Do tej pory największym sukcesem zespołu z Politechniki Wrocławskiej w zawodach SAE Aero Design było zajęcie czwartego miejsca w 2010 r.

SAE Aero Design to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Te prestiżowe zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 r. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

W tym roku zawody odbędą się 15 marca w amerykańskim stanie Teksas.

uczelnie, technologie, politechnika wrocławska, sae aero design
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
dfvdfv
91.217.19.* 2013-02-27 09:53
Fajnie że się chłopaki bawią, potem i tak nie ma z tego miejsc pracy.