Sally Ride nie żyje. Była pierwszą Amerykanką w kosmosie

Sally Ride nie żyje. Była pierwszą Amerykanką w kosmosie

Fot. PAP/EPA/NASA

W wieku 61 lat zmarła Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie - poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Przyczyną śmierci był rak trzustki, z którym astronautka walczyła od kilkunastu miesięcy. Zgon nastąpił w jej domu w San Diego.

Ride z wykształcenia była fizykiem. Do NASA wstąpiła w 1978 roku. Po raz pierwszy w kosmos poleciała w czerwcu 1983 roku na pokładzie wahadłowca Challenger.

Po katastrofie Challengera w 1986 roku weszła w skład prezydenckiej komisji badającej przyczyny wypadku. Po odejściu z NASA wykładała na kalifornijskich uczelniach, a także kierowała Kalifornijskim Instytutem Kosmicznym. Pisała też książki dla dzieci.

Sally Ride nie była jednak pierwszą kobietą w kosmosie. 20 lat przed nią poleciała tam radziecka kosmonautka Walentina Tiereszkowa.

Na podobne tematy czytaj więcej w Money.pl
Europejska Agencja Kosmiczna zgodziła się na przystąpienie Polski
Do tej pory Polska współpracowała z ESA jako Europejski Kraj Współpracujący. W ramach tej współpracy zrealizowano 42 projekty PECS o łącznym budżecie 11 milionów euro.
NASA stworzyła aplikację na iPhone'a i iPada. W 3D
Aplikacja pokazuje, w jaki sposób sonda kosmiczna dokonuje manewrów i korzysta ze swoich zewnętrznych modułów.
Sensacja na Plutonie. Namierzyli piąty księżyc
Nowy księżyc ma wymiary około 10 na 24 km. Naukowców wciąż zastanawia to, że relatywnie niewielki Pluton ma tak dużo księżyców.
kosmos, nasa, sully ride
PAP
Czytaj także
Polecane galerie