Rząd dotuje budowę łazika marsjańskiego. To projekt studentów Politechniki Białostockiej

Rząd dotuje budowę łazika marsjańskiego. To projekt studentów Politechniki Białostockiej

Fot. Jan BIELECKI/East News

Łazik marsjański Hyperion, który powstaje na Politechnice Białostockiej, otrzymał ponad 360 tys. zł wsparcia z resortu nauki. W maju możliwości łazika zostaną sprawdzone podczas zawodów organizowanych w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah (USA).

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. W 2011 roku reprezentanci Politechniki Białostockiej (PB) z łazikiem Magma2 wygrali te zawody.

W tym roku w zawodach, wraz z 13 innymi łazikami, weźmie udział robot Hyperion budowany na wydziale mechanicznym PB - powiedział opiekun grupy studentów, prodziekan do spraw promocji tego wydziału Kazimierz Dzierżek.

Poinformował też, że w ubiegłym tygodniu minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka przyznała 366 tys. zł na realizację projektu Projekt robota mobilnego (łazika marsjańskiego) na zawody University Rover Challenge 2013 i 2014. Pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na budowę łazika, pokryją też koszty wyjazdu studentów do Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej NASA się chwali. Ma ku temu powody? Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała krótkie podsumowanie swojej działalności w roku 2012. Co zasłużyło na odnotowanie? W projekcie bierze udział ośmiu studentów PB, ze wszystkich lat studiów. Koordynatorem jest Piotr Ciura, student studiów doktoranckich na PB, który brał udział w budowaniu wcześniejszych łazików marsjańskich tej uczelni.

Ciura powiedział, że Hyperion będzie zbudowany z aluminium, a nie jak poprzednie łaziki z poliwęglanów. Dzięki temu ma być bardziej trwały i przystosowany do marsjańskich warunków, możliwe będzie m.in. poruszanie się po kamienistym terenie. Łazik wyposażony będzie też w kamery, system GPS i specjalne ramię manipulatora.

Ciura dodał, że wszystkie łaziki są do siebie podobne, ale chodzi o zastosowanie odpowiednich materiałów i systemów, które czynią go wyjątkowym. Dlatego nie zdradził szczegółów technicznych przed konkursem.

Zawody w Utah odbędą się w dniach 30 maja -1 czerwca, wezmą w nich udział studenci z Polski: z Białegostoku, Rzeszowa i Wrocławia oraz innych części świata: ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Indii.

Czytaj więcej w Money.pl
Usterka usunięta. Łazik znów pracuje
Koniec problemów z komputerem. Łazik Curiosity wrócił do analiz próbek marsjańskich skał.
Curiosity wierci na Marsie. Trafił na skały
Łazik wylądował w sierpniu 2012 r. wewnątrz krateru Gale. Bada obecne środowisko Marsa i sygnały świadczące o tym, jak wyglądało ono dawniej.
Curiosity znowu w stanie awaryjnym
Naukowcy z NASA zdążyli zidentyfikować już problem, urządzenie zacznie ponownie prowadzić badania w ciągu najbliższych kilku dni.
kosmos, mars, uczelnie, kudrycka, łazik
PAP
Czytaj także
Polecane galerie