Rumunia: Premier oskarżony o plagiat

Rumunia: Premier oskarżony o plagiat

Fot. Xinhua/Photoshot/REPORTER

Premier Rumunii Victor Ponta zrzekł się tytułu doktora. Decyzję ogłosił w liście adresowanym do uniwersytetu w Bukareszcie, który jedenaście lat temu przyznał mu tytuł doktora nauk prawnych.

Piszę, aby poinformować Pana o mojej decyzji zrzeczenia się tytułu doktora przyznanego mi w 2003 roku przez Uniwersytet w Bukareszcie. Powinienem był zrobić to już wcześniej, w momencie, gdy pojawiły się oskarżenia dotyczące mojej pracy doktorskiej - napisał Ponta w liście do rektora uczelni umieszczonym na facebookowym profilu premiera.

Trzy komisje ekspertów w 2012 roku uznały pracę doktorską Victora Ponty dotyczącą Międzynarodowego Trybunału Karnego za ewidentny plagiat. Ponta zaprzeczał wówczas stawianym mu zarzutom, uznając je za prowokacje ze strony rywala politycznego, prezydenta Traiana Basescu.

W czerwcu 2012 roku minister edukacji rozwiązał jedną z komisji odpowiedzialnych za weryfikację oskarżeń w momencie kiedy przygotowywała się ona do wydania wyroku. Miesiąc temu Ponta poniósł porażkę w wyborach prezydenckich przegrywając z Klausem Iohannisem, który za główne hasło kampanii przyjął walkę z korupcją.

rumunia, plagiat, doktorat, nauka na świecie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie