Rosyjski szpieg przepadł w kosmosie

Rosyjski szpieg przepadł w kosmosie

Fot. KirillPutchenko/iStockphoto

Rosyjskie satelita szpiegowski przepadł w kosmosie. Poinformował o tym dziennik Izviestia. Gazeta twierdzi, że cztery miesiące temu doszło do awarii rakiety, która wynosiła na okołoziemską orbitę trzy wojskowe satelity. Do dziś ukrywano ten fakt.


5 stycznia Rosjanie pochwalili się, że z poligonu w Plesiecku wystartowała rakieta Rokot. Jeszcze tego samego dnia została przekazana informacja o wyniesieniu na okołoziemską orbitę trzech satelitów komunikacyjnych typu Rodnik.

Jednak o tym, że centrum dowodzenia straciło kontrole nad kosmicznymi aparatami nie poinformowano. Jak ustalił dziennik Izviesta - przez trzy miesiące, dzień i noc próbowano odzyskać stałe połączenie z komputerami pokładowymi.

W dwóch przypadkach udało się. Trzeci satelita przepadł. Wszystkie urządzenia zostały wstrzelone w kosmos na zamówienie służb wywiadowczych rosyjskiej armii.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja chce centrum ostrzegania przed meteorytami
Odłamki dużego meteorytu, jaki spadł 15 lutego 80 kilometrów na zachód od Czelabińska, uszkodziły tysiące budynków i zraniły około 1,5 tys. ludzi.
Rosjanie nie mogą wystrzelić rakiet. Dlaczego?
Rosyjskie MSZ przesłało kazachskim władzom notę krytykującą decyzję o ograniczeniu liczby startów rakiet z Bajkonuru w 2013 roku.
Rosjanie szykują misję na Księżyc
Bezzałogowy statek dostarczy tam półtonowy pojazd badawczy, za pomocą którego będą prowadzone poszukiwania wody.
rosja, kosmos, satelita, nieujawniona awaria, "rokot"
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2013-05-15 15:23
Albo faktycznie przepadł, albo Rosjanie tak twierdzą... choc pewnei amerykanie i tak znają juz prawdę!
grześ jablko zielone ^^
212.14.47.* 2013-05-15 10:11
Tak powinien brzmieć tytuł tego komentarza. takich satelitów USA i NATO posiadaja setki. Rosjanie nie pochwalili się wystrzeleniem tych satelit tylko poinformowali o tym fakcie na swoich portalach internetowych co jest czynione przez Rosjan w sposób stały od kilkudziesięciu lat. W dobie jawności jest to normalna procedura. Także o fakcie że stracili łączność z jednym z satelitów była informacja dwa miesiące temu. Tak więc nie jest to żadna sensacja. Dzisiaj jest naprzykład informacja o wyniesieniu przez Rosyjską rakietę nośną kilku Europejskich satelit telekomunikacyjnych. Rosja jest najwięlszym na Świecie usługodawcą w zakresie wynoszenia sateli na orbity okoloziemskie. Mniej emocji a więcej realizmu panowie redaktorzy. Bardzo proszę.