Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ropa naftowa da się żelować. Co to znaczy?. strona 2 z 2

Ropa naftowa da się żelować. Co to znaczy?

Fot. G. Krzyżewski

A okazuje się, że nie zawsze tak jest. Już sam proces suszenia może powodować zmiany. I teraz jest pytanie czy to, co my widzimy na zdjęciach z mikroskopu elektronowego, to jest to, co rzeczywiście było w żelu, na ile możemy tym zdjęciom ufać.

I jak już wszystkiego się dowiecie, to pomożecie unikać katastrof ekologicznych? Z obietnic wynika, że dzięki żelowaniu można powstrzymać np. wyciek ropy do morza - sprawić, że zmieni się w galaretę i nie rozprzestrzeni dalej, tak?

Mówiąc zupełnie szczerze, to nie jest głównym celem mojej pracy. Ja się interesuję tym, dlaczego takie małe cząsteczki układają się w taki, a nie inny układ, jaka siła kieruje tym, że one się same organizują tak, a nie inaczej. Jedne związki tak robią, inne nie. Dlaczego? Co jest w strukturze takich cząsteczek, że zachowują się w ten, a nie inny sposób? Interesuje mnie nauka, mniej zastosowanie nauki.

Po co więc pokazywać, do czego badanie się nada, skoro i tak nie chce się tego wykorzystać?

Dlaczego nie chce? Problem polega na tym, że my prowadzimy badania podstawowe, stawiamy pytania natury fizycznej i chemicznej. Nie zajmujemy się transportem.

A nie byłoby jednak dość szlachetnie, gdyby tę teorię, którą Państwo zgłębicie, wykorzystać w praktyce, do rozwiązywania rzeczywistych problemów?

Czytaj więcej Pioruny można naprowadzać laserem? Za pomocą lasera można by wyzwolić i naprowadzić na cel błyskawicę - informują eksperci. To byłoby pewnie fajne, ale nie to jest moim naczelnym zadaniem. Poza tym to się wszystko ładnie opowiada i pisze.

Kiedy jednak próbuje się taki projekt wprowadzić w życie, to okazuje się, że to nie jest takie proste. Po drodze pojawia się sto problemów natury technicznej. Nie wiemy też, jakie będą koszty proponowanych rozwiązań, czy to w ogóle się opłaci.

Jednym słowem, od samej idei do wykonania droga jest dość daleka.

To po co w ogóle takie badania?

Bo wiedza się zawsze przydaje. Nawet jeśli teraz nie wiemy, do czego konkretnie może być użyta.

  • 1
  • 2
Następna strona
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Krzysztof Kos
90.156.18.* 2012-04-06 01:12
Nic dziwnego, że tak się ma polska nauka, jak reprezentują ją ludzie z takim podejściem. Te pytania pokazują bezsens ładowania państwowych pieniędzy w projekty, które nigdy nie mają szansy wypalić. I co to za bzdura, że jakiś inwestor sobie z nich skorzysta, jak zobaczy w nich potencjał biznesowy? Nie oszukujmy się. Publikacja pójdzie w jakimś niszowym czasopiśmie naukowym czytanym tylko przez kolegów i koleżanki po fachu. Nie skorzysta z niej nikt, a i autor pewnie do niej po latach nie sięgnie.

Po co zresztą Polska miałaby się angażować w żelowanie ropy naftowej? Z naszym narodowym poziomem ignoranctwa, wygodniej zbierać kasę na badania i trwać tak do upadłego. Jaki naród, taka nauka. I kółko się zamyka.
abelkabel
213.135.39.* 2012-04-05 16:16
Z dziennikarzami 'naukowymi' jest zawsze ten problem [poza nielicznymi wyjątkami], że są to osoby nie mające najmniejszego pojęcia o tym o czym piszą. Do tego stopnia że najczęściej nie potrafią zadać jakiegokolwiek sensownego pytania poza: Co Pan robi i do czego to służy? Co więcej uważają to za swój atut bo w ten sposób reprezentują 'przeciętnego odbiorcę'
echech
153.19.102.* 2012-04-05 11:24
Czy do wywiadów z naukowcami nie możecie dawać ludzi przynajmniej po ogólniaku i z IQ min. 80?...
Zobacz więcej komentarzy (4)