Rekord zimy: minus 39,4 stopnia

Rekord zimy: minus 39,4 stopnia

Fot. PAP/EPA

Czechy mają za sobą najmroźniejszą noc tego roku: dziś nad ranem w stacji meteorologicznej w Kvildzie w paśmie górskim Szumawa termometry wskazały minus 39,4 stopnia Celsjusza. W pozostałych częściach kraju mróz sięgał minus 20 stopni C.

Jak poinformowal dziennik Mlada Fronta Dnes, na południowych Morawach w czasie weekendu zamarzł bezdomny. Policja podała, że w niedzielę w Pradze zmarła z wychłodzenia jeszcze jedna osoba. W ten sposób łączna liczba śmiertelnych ofiar tegorocznej zimy w Republice Czeskiej wzrosła do 14.

Kvilda, gdzie zanotowano najniższą w tym roku temperaturę, leży na wysokości 1062 metrów nad poziomem morza, wyprzedzając pod tym względem wszystkie pozostałe czeskie miejscowości. Stanowi też jeden z czeskich biegunów zimna.

Najniższą w dziejach temperaturę na ziemiach czeskich zanotowano 11 lutego 1929 roku w Litvinovicach pod Czeskimi Budziejowicami - było to minus 42,2 stopnia Celsjusza.

Czeskie media piszą, że epoka lodowcowa potrwa jeszcze co najmniej tydzień; w nocy temperatury będą spadać do około minus 20 stopni, w dzień słupek rtęci wzrośnie do minus 5-12 stopni. Lekkie ocieplenie ma przyjść w piątek wraz z opadami śniegu.

Mróz wciąż wywołuje poważne utrudnienia. W nocy z niedzieli na poniedziałek pęknięty wodociąg zalał w Pilźnie magistralę kolejową, prowadzącą w kierunku Niemiec. Woda natychmiast zamarzła. Usuwanie lodu potrwa co najmniej do końca dnia, pociągi kierowane są na inną trasę.

Rekordowo niskie temperatury zanotowali także meteorologowie na Słowacji: w Popradzie u podnóża Tatr Wysokich było minus 25,7 stopnia.

Już od tygodnia bez wody pitnej jest około 5 tys. mieszkańców Starej Lubowli na Spiszu. Za przyczyną mrozów doszło tam do awarii wodociągów, a utrzymujące się niskie temperatury nie pozwalają na dokonanie niezbędnych napraw. W mieście ogłoszono stan klęski.

Z powodu intensywnych opadów śniegu stan klęski wprowadziły też władze powiatów Vranov nad Toplou i Medzilaborce w kraju preszowskim. Ciężka sytuacja panuje również w graniczącym z Ukrainą powiecie Michalovce. Nieprzejezdna jest część dróg, w wyniku silnego wiatru tworzą się zaspy.

Więcej o mrozach czytaj w Money.pl
Mróz i śnieg pozbawił 160 tysięcy ludzi prądu
Do awarii doszło w czterech regionach Włoch: w Lacjum, Abruzji, Kampanii i Molise. Naprawia ją 1000 techników.
Rekordy na biegunach zimna. Bo powietrze...
Rekordowo niskie temperatury zarejestrowali w nocy meteorologowie w Czechach.
Sposób na mrozy? Ekspert radzi
Ubranie na tzw. cebulę i aktywność fizyczna mogą pomóc w przetrzymaniu mrozów. Jednak to nie wystarczy.
czechy, zima, pogoda
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
przedszkolak
68.235.221.* 2012-02-06 18:16
A USA nie podpisalo Kioto i maja wiosne. Brawo UE!