Realizują 5 tysięcy umów na ponad 20 mld zł

Realizują 5 tysięcy umów na ponad 20 mld zł

Fot. skynesher/ iStockphoto
5 tys. umów na ponad 20 mld zł realizuje obecnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - poinformował w Gliwicach jego dyrektor prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski. Polska nauka jest coraz bardziej innowacyjna - zapewnił.

W Gliwicach odbyła się konferencja Nauka jest przedsiębiorcza - komercjalizacja badań za pomocą programów NCBR, organizowana wspólnie przez tę instytucję oraz Politechnikę Śląską.

- Polska nauka jest coraz bardziej innowacyjna. Oczywiście nie można oczekiwać, że w ciągu roku nadrobimy dziesięciolecia stagnacji. Ale staramy się polską naukę zmieniać, mamy dowody, że się udaje, zdecydowanie jest na krzywej wnoszącej - powiedział podczas briefingu prasowego prof. Kurzydłowski.

Jak poinformował rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik, w konferencji uczestniczyło ponad 500 osób z kilkudziesięciu instytucji. Zaprosiliśmy osoby z przemysł i jego otoczenia, innych uczelni, instytutów badawczych. To konferencja unikatowa, są prezentacje kierowane do pracowników i wszystkich zainteresowanych, są warsztaty, jak przygotować wniosek, by uzyskać dofinansowanie na duże projekty - powiedział.

Prof. Kurzydłowski przypomniał, że środki jakimi dysponuje NCBR, są rozdzielane w oparciu o procedury konkursowe. Jak poinformował, rocznie niezależni eksperci pracujący przy ocenie wniosków rozpatrują ich ok. 3 tys.

- Dofinansowanie otrzymuje 300 - 400, średnio co dziesiąty wniosek, w niektórych obszarach co piętnasty. Wygrywają ci, którzy prowadzą badania na światowym poziomie i mają bardzo dobrą współpracę z odbiorcami wyników, czyli przenoszą swoje badania do sfery działań praktycznych, współpracując z przedsiębiorcami - powiedział dyrektor NCBR.

Jak poinformował, obecnie NCBR prowadzi 5 tys. umów, które w sumie opiewają na ponad 20 mld zł. Część tych przedsięwzięć zyskała już uznanie na arenie międzynarodowej. To m.in. badania i produkcja leków, czy komponentów lotniczych. Konstrukcje polskie są montowane dzisiaj we wszystkich samolotach światowych potentatów, jak Airbus czy Boeing - zaznaczył prof. Kurzydłowski.

NCBR jest agencją wykonawczą ministra nauki i szkolnictwa wyższego, zostało powołane w 2007 r. Działalność centrum jest finansowana ze środków skarbu państwa oraz funduszy Unii Europejskiej. Roczny budżet NCBR to 4,5 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Miliony dla młodych liderów polskiej nauki
41 młodych naukowców otrzyma łącznie 43 mln zł na przeprowadzenie nowatorskich projektów naukowych.
Wysocy i łysi zarabiają więcej. Dlaczego?
Jesteś wysoki i łysy - masz szansę na kierowniczą posadę - twierdzą naukowcy uniwersytetu w Barcelonie, autorzy badań dotyczących cech lidera i przywódcy.
inwestycje, umowy, nauka, badania, ncbr
PAP
Czytaj także
Polecane galerie