Ranking uczelni. Wygrał MIT, Polska w tyle

Ranking uczelni. Wygrał MIT, Polska w tyle

Fot. John Phelan/CC BY-SA 3.0/wikimedia

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji rankingu uczelni z 70 krajów, QS World University Rankings, zajął Massachusetts Institute of Technology (MIT) z USA. Najlepsza polska uczelnia, Uniwersytet Warszawski, znalazł się na 398. miejscu.

W edycji rankingu 2012/13 tuż za MIT uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca, brytyjski University of Cambridge, i amerykański Harvard University. Również kolejne miejsca z pierwszej dziesiątki zdominowały naukowe ośrodki z Wysp Brytyjskich: University College London, University of Oxford i Imperial College London oraz amerykańskie: Yale University, University of Chicago, Princeton University i California Institute of Technology (Caltech).

Na listę trafiło tylko kilka szkół wyższych z Polski. Wśród nich najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski, który zajął 398. miejsce. Uczelnia ta awansowała wobec ubiegłego roku, kiedy to znalazła się w przedziale między miejsce 400 a 450. Do tego samego przedziału trafił teraz Uniwersytet Jagielloński (z ubiegłorocznego, 393 miejsca). W rankingu zmieściły się jeszcze Politechnika Warszawska i Uniwersytet Łódzki, plasujące się w ostatniej, siódmej setce.

- Uniwersytet Warszawski przegonił w tym roku Jagielloński głównie dzięki poprawie proporcji między liczbą studentów oraz kadry, jak też dzięki punktom zebranym w kategorii opinia środowiska akademickiego o uczelni - tłumaczy Ben Sowter z Quacquarelli Symonds (QS) - firmy specjalizującej się w problemach edukacji wyższej, która zestawienie uniwersytetów tworzy od 2004 r. - Z wyjątkiem Uniwersytetu Warszawskiego w polskich uczelniach zauważa się spadek średniej liczby cytowań wykładowców, jak również liczby wykładowców i studentów z zagranicy, co odpowiada za 30 proc. oceny w rankingu.

Ranking QS odzwierciedla jakość siedmiuset uczelni z 72 państw. Oceniano je, biorąc pod uwagę sześć głównych grup kryteriów. Najważniejsze z nich - opinia środowiska akademickiego o uczelni - decydowało o ocenie aż w 40 procentach. Liczyły się też opinie pracodawców, umiędzynarodowienie kadry i studentów, proporcje studentów i kadry oraz liczba cytowań przypadających na jednego wykładowcę. Na potrzeby rankingu ankietowano 46 tys. wykładowców i 28 tys. pracodawców.

Autorzy raportu podkreślają, że w tym roku - w porównaniu do lat poprzednich - uczelnie postawiły na umiędzynarodowienie i międzynarodową mobilność. Każda uczelnia z pierwszej setki przyjęła średnio niemal o jedna dziesiątą studentów zagranicznych więcej, niż w 2011 r. - Niespotykane dotychczas zwiększenie skali naboru studentów zagranicznych odzwierciedla coraz silniejszą, globalną walkę o talenty - zauważa Ben Sowter z QS.

ranking, uczelnie, mit, uniwersytet warszawski
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
pablo55
178.235.211.* 2012-09-11 22:23
Kto to redaguje. Zamiast zmienić trzecią setkę na czwartą, domorosły chyba redaktor wstawił uczelnie do "przedziałów". Czy przeczytał, co napisał?:
"Uczelnia ta awansowała wobec ubiegłego roku, kiedy to znalazła się w przedziale między miejsce 400 a 450. Do tego samego przedziału trafił teraz Uniwersytet Jagielloński (z ubiegłorocznego, 393 miejsca). "
W jakim to jest języku? Chyba w polskawym.
Uczelnia, którą ewentualnie kończył redaktor nie zmieściła się zdaje się w żadnym przedziale i wypadła z jadącego pociągu edukacji. :-(((
Manypol
92.40.254.* 2012-09-11 14:26
To niemożliwe ze kształcimy samych nieudaczników, przecież Polska to kraj mlekiem i miodem płynący!!! ;)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
czwarta setka
83.31.228.* 2012-09-11 13:36
a piszący to skończył uczelnię będącą w rankingu w trzeciej czy czwartej setce
Zobacz więcej komentarzy (8)